Urolog
Urolog to lekarz specjalista zajmujący się schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet.
Lekarz specjalista urolog zajmuje się układem moczowo-płciowym, jego budową, fizjologią, schorzeniami, wadami patologicznymi w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym i operacyjnym, ich diagnozowaniem, USG i leczeniem z wykorzystaniem nowoczesnych metod.
Stany zapalne dróg moczowych
Infekcje dróg moczowych to problem, z którym borykają się częściej kobiety niż mężczyźni – najczęściej te w wieku od 20 do 30 lat aktywne seksualnie lub kobiety zaraz po menopauzie. Zaczyna się od niewielkiego pieczenia odczuwalnego podczas oddawania moczu. Kolejnym etapem są coraz częstsze wizyty w toalecie, gdzie niestety nie jesteś w stanie oddać więcej niż kilka kropel moczu, a co najgorsze czujesz podczas temu ból. Przyczyn zapalenia dróg moczowych jest wiele. Najczęstszą jest Escherichia coli. Inne przyczyny to duża aktywność seksualna, ciąża, cukrzyca choroby przebiegające z demencją. Zakażenie ma także podłoże genetyczne, więc jeśli występuje w rodzinie – możliwe, że wystąpi również u Ciebie. Zakażeniu sprzyjają również operacje, zabiegi oraz powikłania pooperacyjne. Lekarzem, którego powinniśmy odwiedzić w przypadku zakażenia dróg moczowych jest urolog warszawa. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Lekarz urolog leczy infekcje zarówno prącia jak i pochwy. Zajmuje się każdym problemem, jaki wiąże się z budową i funkcjonowaniem genitaliów, pęcherza oraz nerek.
Niewydolność nerek
Jeśli rzadziej oddajesz mocz, a do tego masz obrzęki nóg, rąk czy ciała warto sprawdzić swoje nerki. Być może masz niewydolność nerek. W najgorszym wypadku może ona prowadzić do utraty
funkcji nerek. Jest niewydolność ostra i niewydolność przewlekła. Przy ostrej niewydolności nerek możliwe są wymioty, biegunka, a nawet krwotoki z przewodu pokarmowego. Przyczynami przewlekłej niewydolności nerek są kłębuszkowe zapalenia nerek, uszkodzenie nerek czy cukrzycowa choroba nerek, a także kamica, wielotorbielowate zwyrodnienie nerek czy śródmiąższowe choroby nerek. Niewydolność nerek najczęściej występuje u osób po 65. roku życia. Dotyczy to prawie co trzeciej osoby w tym wieku.
Torbiele nerek
Torbiele nerek to przypominające pęcherzyk przestrzenie w obrębie miąższu nerki wypełnione płynem. Torbiele nie występują u każdego – bardzo często mają podłoże genetyczne. Najczęściej wykrywane są podczas badania ultrasonograficznego. Chociaż istnieje kilka odmian, zdecydowana większość przypadków to torbiele proste.
Urolog refundowany a urolog prywatny
Do urologa można udać się z Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego. Często trwa to jednak bardzo długo i czasami w trosce o własne zdrowie lepiej jest umówić się na wizytę prywatną. Taka wizyta nie wymaga skierowania, ale jest płatna – przeważnie od około 90 do około 200 złotych. Urolog leczy zapalenie jąder, raka jąder, żylaki powrózka nasiennego, kamicę układu moczowego, zapalenie prostaty i inne, wspomniane wcześniej schorzenia.