Dlaczego potrzebuję badania USG jąder?

Dlaczego potrzebuję badania USG jąder?

Ultrasonografia jąder jest podstawową metodą obrazowania stosowaną do obserwacji i diagnozowania nieprawidłowości w jądrach. Twój lekarz może zalecić USG, aby sprawdzić, czy guzek w mosznie lub jądrach jest stały, co może wskazywać na guz lub jeśli jest wypełniony płynem, wskazuje na torbiel, może określić rodzaj urazu w mosznie. Lekarz może ocenić które jądro jest skręcone w przypadku stwierdzenia skrętu jąder, zidentyfikować źródła bólu lub obrzęk w jądrach. USG pomaga mu także w wykryciu i ocenieniu żylaków powrózka nasiennego, ocenieniu przyczyny niepłodności. Urolog również używa USG w celu zlokalizowania niezstąpionego jądra.

Echo ultradźwięków może dostarczać nieruchomy lub ruchomy obraz w czasie rzeczywistym. Dane z ruchomych obrazów są przydatne w badaniu przepływu krwi do i od twoich jąder. Każde jądro

łączy się z resztą ciała przez przewód nasienny. Mieszczą się tam również tętnice i żyły. Układ moczowo-płciowy zawiera również nasieniowody, których zadaniem jest transport plemników z jąder do cewki moczowej. Twój lekarz może zbadać przepływ krwi w twoich jądrach, aby znaleźć zwężenie lub czynniki blokujące, które zakłócają przepływ nasienia i powodują problemy z płodnością.

USG jądra nie narazi Cię na żadne problemy zdrowotne. Podczas zabiegu nie ma ekspozycji na promieniowanie. Jednakże, możesz mieć zwiększony ból lub dyskomfort podczas badania, jeśli masz pewne problemy z jąder, takie jak skręt jąder lub infekcję. Zazwyczaj nie ma specjalnego przygotowania do badania ultrasonograficznego jąder. Nie ma potrzeby stosowania ograniczeń dietetycznych, postu czy pełnego pęcherza przed badaniem. Porozmawiaj z lekarzem o wszelkich przepisywanych na receptę lekach bez recepty. Rzadko występuje konieczność przerwania leczenia przed wykonywanym badaniem USG.

W jaki sposób wykonuje się badanie USG jąder?

USG jąder to zwykle zabieg ambulatoryjny wykonywany w oddziale radiologii szpitala lub w gabinecie lekarskim. Zazwyczaj ultrasonografia jąder trwa około 20 do 30 minut. Obejmuje następujące kroki. Zazwyczaj nie otrzymasz środków uspokajających, znieczulenia ani środków przeciwbólowych. Będziesz poproszony o położenie się na plecach z rozłożonymi nogami. Osoba wykonująca badanie ultrasonograficzne może umieścić ręcznik pod twoją moszną, aby uzyskać podwyższenie. Może również umieścić szerokie paski taśm na udach i pod moszną, aby unieść mosznę. Podczas zabiegu będziesz musiał całkowicie leżeć. Lekarz do wykonania badania będzie używał żelu, może to być nie do końca przyjemne uczucie ponieważ, żel jest chłodny, a jądra okolicą bogato unerwioną, co ją bardzo uwrażliwia na dotyk oraz zmianę temperatury. Ten żel pozwala na przewodzenie fal dźwiękowych. Lekarz będzie przesuwał głowicę wokół moszny, poruszając się tam i z powrotem. Możesz odczuwać nieznaczny dyskomfort, gdy lekarz mocno naciska na twoje ciało. Diagnosta porusza się głowicą po ciele pod różnymi kątami. Po zabiegu lekarz wytrze żel z ciała a Ty możesz przejść do porządku dziennego od razu po badaniu.

Co oznaczają wyniki?

Po przeprowadzeniu badania diagnosta dokonuje analizy obrazów uzyskanych podczas badania USG. Następnie przesyła raport z wynikami testu do lekarza lub lekarz wykonujący badanie bezpośrednio osobiście opisuje wyniki badań. Wynik badania pacjent otrzymuje w postaci opisu lekarskiego wraz ze zdjęciem. Całość dokumentacji drukowana jest na wizycie i pacjent otrzymuje oryginał wyniku. Opis wyniku jest również dostępny on-line. W przypadku nieprawidłowych obrazów w ultrasonografii jąder, mogą one wskazywać na infekcje rozwijającą się w twoim jądrze, łagodną torbiel, skręt jądra tzn. skręcenie powrózka nasiennego powoduje ograniczenie przepływu krwi do jądra, guz jąder, wodniaki, które są łagodnym gromadzeniem płynu wokół jądra, żylaki powrózka nasiennego, czyli poszerzenie żyły powrózka nasiennego jądra. Twój lekarz prawdopodobnie zaleci dalsze badania, jeśli w USG jąder rozpozna guza.