Fala Uderzeniowa terapia ESWT – co to jest?

Fala uderzeniowa
Fala uderzeniowa

Terapia ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) to jedna z najlepszych metod leczenia uciążliwego bólu i stanów zapalnych w obrębie tkanek miękkich. Fala uderzeniowa, czyli energia wygenerowana przez urządzenie, za pomocą głowicy przenika przez warstwę skórną w głąb tkanek docierając do miejsca bólu i stanu zapalnego. Cały proces powoduje pozytywne zmiany na poziomie komórkowym!
Dzięki fali uderzeniowej poprawia się metabolizm komórkowy, jak również cyrkulacja krwi, wzrasta też produkcja naturalnego kolagenu, który jest konieczny do budowy tkanek miękkich. Co więcej, na skutek terapii falą uderzeniową dochodzi do rozpuszczania się zwapniałych fibroblastów, zmniejsza się również napięcie tkanek, co wydatnie przyspiesza ich regenerację. Tak to wygląda pod mikroskopem. A jakie są odczuwalne skutki dla pacjenta? Przede wszystkim szybko ustępują dolegliwości bólowe.
Ocenia się, że w przypadku świeżych kontuzji już 2-3 zabiegi falą uderzeniową wystarczają do tego, by znieść ból lub znacząco zmniejszyć jego nasilenie.
Ponadto, znikają też wszelkiego rodzaju obrzęki, ocieplenie tkanek itp. A co z samym stanem zapalnym tkanek? Otóż można go wyleczyć niekiedy już pięcioma krótkimi sesjami fali uderzeniowej i to wszystko na przestrzeni zaledwie 3-4 tygodni! Sprawdź, jakie są zalety terapii falą uderzeniową oraz wskazania do jej przeprowadzenia.

Fala uderzeniowa wskazania

Szerokie zastosowanie fali uderzeniowej w obrębie aparatu mięśniowo-szkieletowego sprawia, że jest to popularna i ceniona przez specjalistów terapia. Fala uderzeniowa – wskazania to przede wszystkim:

 • ostroga piętowa dolna
 • ostroga piętowa górna
 • „kolano skoczka”
 • „kolano kinomana”
 • ból biodra
 • ból barku (np. zapalenie kaletki podbarkowej lub naramiennej)
 • zapalenie ścięgna Achillesa
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego
 • „łokieć golfisty”
 • „łokieć tenisisty”
 • zespół mięśnia piszczelowego przedniego
 • zwapnienia w obrębie tkanek miękkich

Wskazań do przeprowadzenia terapii falą uderzeniową jest znacznie więcej niż te, które zostały powyżej wymienione. Ta metoda ma naprawdę bardzo duże możliwości terapeutyczne i tylko od wiedzy oraz umiejętności konkretnego fizjoterapeuty zależy, czy będzie wstanie maksymalnie wykorzystać urządzenie z myślą o pacjencie.

Fala uderzeniowa przeciwskazania

Każda, nawet najlepsza metoda może mieć pewne obostrzenia co do zastosowania. W przypadku fali uderzeniowej są to choroba nowotworowa, osteoporoza, problemy z krzepliwością krwi, rozrusznik serca oraz ciąża. Innymi przeciwskazaniami do terapii falą uderzeniową są zakrzepica żylna, polineuropatia, czy też zażywanie kortykosteroidów. Terapia nie może być również przeprowadzana u dzieci w fazie wzrostu. Chociaż zabiegi falą uderzeniową przeznaczone są do leczenia stanów zapalnych w obrębie tkanek miękkich, to pod żadnym pozorem nie wolno stosować głowicy urządzenia na narządach płciowych, rdzeniu kręgowym, w okolicach mięśnia sercowego, wątroby, nerek oraz oczu.

 

Fala uderzeniowa – jak wygląda zabieg?

Nieinwazyjny zabieg przy użyciu fali uderzeniowej jest nieskomplikowany i krótki – trwa zaledwie kilka minut. Pacjent podczas wizyty w gabinecie musi jedynie odsłonić miejsce, które zostanie poddane działaniu fali uderzeniowej – resztę wykona fizjoterapeuta oraz urządzenie. Specjalista przeprowadzający sesję najpierw posmaruje chore miejsce specjalnym żelem, po którym będzie przesuwać głowicę aparatu. Po krótkim zabiegu pacjent dostanie ręcznik papierowy do wytarcia resztek żelu, po czym będzie mógł się ubrać i wrócić bez przeszkód do swoich codziennych obowiązków. Osoby, które jeszcze nigdy nie miały zabiegu falą uderzeniową naprawdę nie muszą się czegokolwiek obawiać.

 

Terapia falą uderzeniową zalety

Skuteczność terapii falą uderzeniową wynosi ponad 80%, co jest doskonałym wynikiem biorąc pod uwagę fakt, że zabiegi są nieinwazyjne i generalnie bezbolesne! Jeżeli nie występują przeciwskazania do terapii falą uderzeniową to można ją przeprowadzić także u osób w podeszłym wieku. Co więcej, nie potrzeba skierowania na zabiegi falą uderzeniową, a jedynie wynik badania potwierdzający dane schorzenie, np. opis badania USG ze zdjęciem. Jeżeli więc doskwiera Ci ból w kolanie, barku, biodrze, w pięcie czy też w łokciu to leczenie falą uderzeniową jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować. Terapia ESWT doskonale nadaje się nie tylko do leczenia przewlekłego bólu wynikającego ze stanów zapalnych mięśni oraz ścięgien, ale także do znoszenia tzn. bolesnych punktów spustowych, które od czasu do czasu pojawiają się w naszym organizmie, na skutek niewyleczonych urazów, przeciążeń, czy nawet stresu! Dobra wiadomość również dla chorych chronicznie – świetne efekty terapia falą uderzeniową daje nie tylko w przypadku „świeżych” kontuzji, ale też wtedy, gdy skutki danego urazu odczuwalne są przez wiele miesięcy. Jeżeli dotychczas nie miałeś okazji wypróbować tej metody leczenia, to nie ma się nad czym zastanawiać. Bardzo często terapia falą uderzeniową pozwala uniknąć leczenia operacyjnego i żmudnej rehabilitacji.