Wkladki ortopedyczne Warszawa Bielany

Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne powinny być przygotowywane indywidualnie z uwzględnieniem kształtów stopy oraz konkretnej wady budowy stopy pacjenta.

Jeśli zatem lekarz ortopeda zleci wykonanie wkładek ortopedycznych, to należy zwrócić szczególną uwagę do tego zalecenia i bezwzględnie się do niego zastosować. Wkładki powinny być wykonywane każdorazowo pod konkretne wytyczne, zatem nie może dojść do sytuacji, że zastosowane zostaną wkładki przeznaczone do innego schorzenia lub innego pacjenta. Dobór wkładek poprzedzony jest wykonaniem badania nacisku stopy pacjenta na podłoże. Uwzględnia to szczegółowe kształty stopy.

Wkładki ortopedyczne mają za zadanie zniwelować odczuwanie dyskomfortu ale również wpłynąć na poprawę funkcjonowania stóp i ich ułożenia pod naciskiem ciężaru ciała. Jeśli są stosowane przez odpowiedni czas, mogą wpłynąć na całkowite cofnięcie się deformacji, co będzie skutkowało tym, iż po okresie leczenia nie będzie już konieczne ich używanie. Wkładki ortopedyczne są wykonywane z przyjaznych dla skóry, przepuszczających powietrze materiałów, najczęściej jest to skóra naturalna, aby zachować komfort chodzenia, jest to ważne ze względu na czas przebywania w obuwiu.

Należy również pamiętać, że wkładki te powinny być stosowane zawsze, przez większość dnia, aby w pewnym sensie nauczyć mięśnie prawidłowego funkcjonowania. W przeciwnym wypadku zastosowanie wkładek będzie mijało się z celem. Jeśli kontakt stopy z wkładką pozwalającą na prawidłowe ułożenie jej w obuwiu nie będzie stałe, to leczenie nie przyniesie pożądanych efektów. Ponadto należy pamiętać o tym, iż po upływie około pół roku do roku, należy ponownie udać się do specjalisty na powtórne badanie. Może się bowiem okazać, że będzie konieczna zmiana wkładki na większą lub inaczej profilowaną.

Wkładki ortopedyczne są dobierane do aktualnego stanu deformacji stopy lub aktualnego problemu pacjenta.

Jeśli zatem po kilku miesiącach stosowania wkładek problem zostanie rozwiązany, to lekarz może zalecić zakończenie używania wkładek w obecnym wyglądzie. Może podjąć zarówno decyzję o zleceniu wykonania innych, profilowanych w inny sposób lub także zlecić pacjentowi by zrezygnować z nich całkowicie, wszystko zależy pod postępów w leczeniu i indywidualnie określonych działań. Opinia lekarza ortopedy może mieć w tym wypadku kluczowe zadanie, zatem należy przestrzegać zaleconych dat wizyt kontrolnych.

W gabinecie podologicznym lub sklepie medycznym, w którym można dobrać wkładki ortopedyczne należy zawsze dopytać o możliwość indywidualnego zdiagnozowania nacisku stóp na podłoże. Nie powinno się dobierać wkładek ortopedycznych bez ówczesnego zbadania kształtu stopy. Wkładki mają za zadanie prawidłowo podeprzeć stopę, zatem punkty stykowe muszą znajdować się w odpowiednich miejscach. Dobór wkładek profilaktycznych bez dokładnej i indywidualnej weryfikacji, może dotyczyć prostszych schorzeń takich jak haluksy, gdzie układ stopy jest dość łatwy do zdiagnozowania, a działania profilaktyczne zawsze są podobne.