Leczenia ostrogi piętowej moczem – czy to naprawdę działa?

Coraz więcej osób skarży się na ostrogi piętowe. Pytanie więc, jak sobie z nimi poradzić? Możliwości jak zawsze jest dużo, a wśród nich leczenie moczem. To nowatorska metoda, która ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Jak wygląda dokładnie taka terapia? Czy jest skuteczna? A może to po prostu kolejny wymysł, który lepiej zlekceważyć?

Jak wygląda leczenie moczem?

Terapia moczem może być prowadzona w różny sposób. Pierwszy i zarazem najczęściej wybierany to moczenie stóp w roztworze z moczu. W tym przypadku kuracja przeprowadzana jest wieczorem, przed snem. Aby móc do niej przystąpić, należy zbierać przez cały dzień swój mocz. Następnie tuż przed moczeniem, dolać do uryny trochę ciepłej wody, by mikstura miała temperaturą zbliżoną do ciepłoty ludzkiego organizmu i na pół godziny zanurzyć w niej stopy. Po upływie tego czasu należy osuszyć stopy i założyć ciepłe skarpetki. Tak też kładziemy się spać, a stopy myjemy dopiero z samego rana w ciepłej wodzie z mydłem. Drugim sposobem jest robienie okładów z uryny. Do tego potrzeba świeżego moczu, który jest jeszcze ciepły. Moczymy w nim ściereczkę, a następnie kładziemy ją na chorobowo zmienione miejsce i zabezpieczamy woreczkiem foliowym. Opatrunek zdejmujemy rano.

Leczenie moczem – skuteczna metoda czy wymysł?

Leczenie ostrogi pietowej moczem dla wielu osób to szczyt głupoty, lecz praktyka pokazuje, że wcale tak nie jest. Uryna wykazuje dobroczynny wpływ na zmiany w tkankach, które opanowała choroba. Tym samym, jeśli będziemy stosować terapię zgodnie z zaleceniami, można otrzymać efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny. I choć metoda ta nie została potwierdzona żadnymi badaniami, to wiele osób testowało ją na sobie. Skutki były różne. W niektórych przypadkach mówi się właśnie o zmniejszeniu dolegliwości bólowych, a w innych nawet o cofnięciu zwyrodnienia. Czy więc leczenie moczem jest skuteczne? Wszystko wskazuje na to, że tak. Co więcej, w dużej ilości przypadków wskazywano, że taka terapia miała lepsze efekty niż farmaceutyki.