Powodem, dla którego najczęściej kieruje się pacjenta na badanie USG są dolegliwości związane z danym obszarem narządów wewnętrznych.
Ultrasonograf, bo tak brzmi pełna nazwa urządzenia, jest używany w diagnozowaniu zmian chorobowych w tkankach miękkich. Jeśli pacjent cierpi na długotrwałe bóle brzucha, to prawdopodobnie zostanie skierowany ona na badanie USG brzucha Warszawa. W badaniu tym można zdiagnozować jedynie tkanki miękkie, gdyż fale radiowe, które przekazywane są przez urządzenie są odbijane jedynie przez tkanki miękkie. Wskazaniem do badania USG najczęściej są nie tylko bóle brzucha, ale także inne symptomy choroby.
Dolegliwości jakie mogą skłonić lekarza, do skierowania pacjenta na takie badanie mogą dotyczyć nie tylko wspomnianego bólu, ale również krwawienia z dróg rodnych, pojawianiu się krwi w kale lub moczu, wzdęć, obrzęku lub zaczerwienienia się skóry na wysokości jamy brzusznej itp. każde z tych dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej w wyniku której podejmowane są kolejne czynności. Jeśli zdiagnozowanie przyczyny wymaga dodatkowych badań, lekarz z pewnością je zleci. Ponadto, zwłaszcza przy badaniach jamy brzusznej lekarz przekazuje dodatkowe wytyczne, jakie należy spełnić przed badaniem.
Jedną z dodatkowych sugestii dla pacjenta skierowanego na badanie USG, jest zastosowanie odpowiedniej diety przed badaniem. Dotyczy to okresu od dwóch do jednego dnia, przed planowanym badaniem.
Dieta powinna być niskotłuszczowa i lekkostrawna, ważne jest także nie spożywanie produktów powodujących nadmierne wzdęcia i produkcję gazów. W przeciwnym wypadku może zakłócić to przebieg badania, a tym samym nie da prawidłowego, wyraźnego obrazu. Jeśli zatem pacjentowi zależy na tym, aby badanie było wykonane raz, dokładnie i rzetelnie, powinien zastosować się w pełni do zaleceń lekarza.
Badanie USG jest całkowicie bezbolesne, o ile ucisk głowicą nie powoduje dyskomfortu, pacjent nie musi obawiać się także żadnych skutków ubocznych, gdyż fale radiowe emitowane przez ultrasonograf są zupełnie bezpieczne. Czas trwania badania również nie jest długi, gdyż standardowo trwa do kilkunastu minut. Jeśli badanie przebiegało bez zakłóceń, a obraz był przejrzysty, to najczęściej jeszcze tego samego dnia wynik badania jest gotowy do odbioru. W niektórych przypadkach badanie USG wykonywane jest od razu tego samego dnia, co wizyta lekarska. W mniej pilnych sytuacjach na badanie należy się zapisać.
Możliwość dokonania badanie poprzez wykorzystanie fal radiowych, zwiększa szanse na prawidłowe diagnozowanie przyczyn dolegliwości i zastosowania odpowiedniego leczenia. W przeciwnym wypadku czas zweryfikowania przyczyn może się znacznie wydłużać, a leczenie może okazać się nieskuteczne. Należy jednak pamiętać, aby przestrzegać zaleceń lekarza, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię odpowiedniego przygotowania się do badania. W dniu planowanego badania, należy także założyć wygodny strój, aby nie uciskał na narządy wewnętrzne, nie będą gromadzić się gazy, które zasłonić mogą widoczność w czasie badania.