Zastosowanie USG w badaniu jąder

Zastosowanie USG w badaniu jąder

O USG mówi się zazwyczaj w przypadku kobiet ciężarnych. Jak się jednak okazuje USG daje o wiele więcej możliwości, a jedną z nich jest właśnie badanie jąder. Co dokładnie można ustalić na postawie USG jąder? Sprawdzamy!

USG jąder jest badaniem trwającym zaledwie kilka minut, a dającym pełen obraz urologowi o stanie jąder, najądrzy oraz moszny. Jest bezinwazyjne, bezbolesne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych u pacjentów. Wykonywane jest w gabinetach urologicznych, zarówno w placówkach państwowej służby zdrowia, jak i tej prywatnej. Nie wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta, więc nie warto też się jego obawiać. Co więcej, gdy zachodzi taka konieczność, należy się jemu poddać, bo dzięki temu można uniknąć wielu poważnych dolegliwości i w porę rozpocząć leczenie.

Jakie zastosowanie ma USG w badaniu jąder?

O jakim dokładnie zastosowaniu mowa? Przede wszystkim usg jader warszawa zalecane jest przy dolegliwościach bólowych narządów moszny ( w tym właśnie jąder i najądrzy) lub w ich obrębie. Również każde przekształcenie budowy jąder, w tym powiększanie, zmniejszanie, zaczerwienie, opuchlizna, czy guzki jasno wskazują, że coś złego się dzieje i potrzebna jest dokładniejsza diagnostyka. Lekarz może zalecić badanie usg jader warszawa w przypadku, gdy podejrzewa u pacjenta występowanie guza moszny, żylaki powrózka nasiennego lub wodniak jądra. Badanie USG to także prosty sposób na sprawdzenie, czy nie występują stany zapalne jądra lub najądrza, ropnie, krwiaki, przepuklina pachwinowa lub uraz jądra. Nie sposób zapomnieć o tym, że USG pozwala również ustalić, czy pacjent nie ma nowotworu jąder. USG bywa bardzo pomocne przy biopsji jądra, nie tylko w przypadku podejrzenia nowotworu, ale również niepłodności. Zastosowanie tego badania jest oczywiście o wiele szersze i nie sposób wymienić wszystkich jego możliwości. Na pewno stosowane jest także przy niedorozwoju jądra, niezstąpieniu jądra do worka mosznowego oraz przy mikrozwapnieniach.