USG prostaty Warszawa. Schorzenia prostaty.

USG prostaty Warszawa. Schorzenia prostaty.

Prostata to bardzo istotny narząd w męskim organizmie, zwana inaczej gruczołem krokowym lub sterczem. Jest narządem mięśniowo-gruczołowym w układzie moczowo-płciowym. Jej wielkość przypomina kasztan, ulokowany między tylną ścianą pęcherza moczowego i odbytnicą. Pomimo, że jest mała, spełnia bardzo ważną funkcję w organizmie mężczyzny. Dzięki funkcjom prostaty mężczyzna jest zdolny do prokreacji. Gruczoł krokowy produkuje płyn, w którym bazują plemniki. Płyn ten zawiera sperma, ma lekko białawy odcień i spełnia funkcje odżywcze dla plemników. Najważniejszymi schorzeniami prostaty jest:

– zapalenie prostaty – której przyczyn doszukuje się w stresie, zaburzeniach psychiczno-emocjonalnych, zaburzeniach hormonalnych oraz zaburzeniach autoimmunologicznych.

– łagodny przerost gruczołu krokowego (hiperplazja) – będący najczęstszą chorobą prostaty, głównie u mężczyzn po 50-tce. Proces chorobowy opiera się na rozroście różnych typów komórek gruczołu krokowego, powodując nacisk na tylną ścianę pęcherza moczowego i odbytnicę, co skutkuje częstym parciem na mocz i zaparciami oraz występowaniem problemów z oddawaniem moczu.

– rak prostaty – według raportu Krajowego Rejestru Nowotworów z ostatnich lat przeszło 15% polskich mężczyzn doskwiera ten problem i to głównie powyżej 65 r.ż.

USG prostaty Warszawa. Aby nie dopuścić do powyższych schorzeń należy kontrolować się urologicznie, przede wszystkim wykonywać USG.

USG prostaty jest badaniem ultrasonograficznym, należy do najpopularniejszych metod obrazowania prostaty. Badanie przeprowadza się na dwa sposoby, przez powłoki brzuszne oraz przezodbytniczo (USG transrektalne – TRUS). Badanie USG prostaty stosuje się w przypadku chorób zapalnych prostaty i podejrzenia raka gruczołu krokowego. Obie metody USG prostaty są nieinwazyjne i praktycznie niebolesne.

USG prostaty. Warszawa. Kto może pomóc? Z problemami prostaty należy udać się do Boramed na Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 i szukać dr n. med. Stanisława Szemplińskiego oraz dr n. med. Dariusza Schlegel pracującego na ul. Goszczyńskiego 1 w Mokotowskim Centrum Medycznym.