Smog to bardzo popularny w ostatnim czasie temat. Trudno się temu dziwić. Nasze powietrze jest coraz mocniej zanieczyszczone, a z roku na rok rośnie świadomość ludzi w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki. Czy smog może być przyczyną poważnych chorób? A może jest zupełnie niegroźny dla naszego zdrowia, a cała ta nagonka jest nakręcona przed producentów samochodów elektrycznych i ekologicznych metod ogrzewania budynków? Przekonajmy się zatem czym jest smog i jak na nas oddziałuje.
Jak smog wpływa na zdrowie?
Wbrew pozorom nie trzeba wiele pracy i trudu, aby przekonać się czy smog ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. W dniu, w którym występuje wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu wystarczy udać się na spacer. Niemal natychmiast zauważymy pogorszenie jakości powietrza, którym oddychamy. Kaszel, duszności, złe samopoczucie, a po powrocie do domu wyczuwalny na odzieży i całym ciele oraz włosach nieprzyjemny zapach. Skoro smog i pył osiada na nas, to czy przedostaje się do płuc? Oczywiście że tak. Co gorsza, mikroskopijne cząstki pyłu bez trudu docierają do płuc, ale nie mogą się z niego wydostać. Co zatem można z tym zrobić? Przede wszystkim w dni, w które stwierdzone jest wysokie stężenie smogu, nie należy wychodzić z domu jeśli nie jest to konieczne. Warto również stosować maseczki antysmogowe, które będą filtrować wdychane powietrze i separować z niego cząstki stałe. W końcu można również zainwestować w oczyszczacze powietrza, które będą pracować w naszych domach i biurach, znacząco podnosząc jakość powietrza, którym oddychamy.
Jakie choroby może powodować smog?
Zdecydowana większość osób jest świadoma tego, że pył PM10 i PM2,5 może być powodem chorób górnych dróg oddechowych oraz chorób płuc. Astma, problemy z oddychaniem i duszności. Smog stanowi również poważne zagrożenie dla osób, które są po operacjach na górnych drogach oddechowych. Jednak nie jest to jedyne zagrożenie, które wynika z tego, że w powietrzu którym oddychamy znajduje się smog. Inna choroba, która może się pojawić u osób regularnie oddychającym smogiem to problemy ze skórą. Atopowe zapalenie skóry, problemy z trądzikiem, wysuszanie skóry, wysuszanie włosów, zapalenie spojówek. Niestety zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu sprawiają, że kiedy mają one kontakt z błonami śluzowymi, mogą powodować ich zanieczyszczenia. W przypadku, jeśli na błonach śluzowych jest podrażnienie lub rana, pył znajdujący się w smogu może być również źródłem stanów zapalnych oraz zakażeń.
Co zrobić, aby smog nam nie zagrażał?
Dopóki nie zostanie opracowana kompleksowa i zintegrowana polityka dotycząca ograniczenia ilości smogu w powietrzu, dopóty pozostają nam tylko unikanie ekspozycji na smog. Ograniczanie ilości wyjść na zewnątrz, kiedy powietrze ma kiepską jakość, stosowanie zewnętrznych środków ochrony dróg oddechowych, a także miejscowe oczyszczanie powietrza przy pomocy dedykowanych urządzeń. To jedne z najskuteczniejszych metod na to, aby smog nam nie zagrażał.