Maska na twarz ochronna

W związku z panującym wirusem jesteśmy zmuszeni się zaopatrzyć w maski ochronne oraz płyny dezynfekujące i rękawiczki. Jednak co po tym jak już je wykorzystamy? Wystarczy jak wrzucimy je do śmietnika? Może potraktować jako odpady medyczne? Wiele osób zadaje sobie podobne pytania.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego powinniśmy wyrzucać jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne do odpadów zmieszanych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż nie można owych przedmiotów wyrzucić do odpadów segregowanych, tylko i wyłącznie do odpadów zmieszanych w worku szczelnie zawiązanym tak aby się nie rozpadł. Jednak jak wiadomo ostrożności nigdy za wiele i proponowane jest aby jednorazowego użytku rękawiczki oraz https://maskanatwarz.pl/maski-sklep/ były w osobnych workach.

Osoby które są objęte kwarantanną powinny postępować tak samo jak osoby zdrowe, tzn. wyrzucić do worka, szczelnie zawiązać i wynieść do odpadów zmieszanych. Jednak należy pamiętać, że osoby z wirusem nadal mogą zarazić, gdyż jeszcze nie zostały potwierdzone aktywności wirusa na powierzchniach wchodzących w skład odpadów. Wyniesienie rękawiczek i masek ochronnych przez osoby chore powinno odbywać się ze szczególną ostrożnością i zalecane jest odczekać 72 godziny od momentu zawiązania szczelnie worka, zanim wyrzuci się owe przedmioty do pojemnika z odpadami mieszanymi.

            Oczywiście personel medyczny ma obowiązek traktować jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne jako odpad medyczny.

Odpady medyczne muszą być odpowiednio zapakowane np. w plastikowe pojemniki bądź w czerwone worki. Takie odpady są transportowane do specjalnej spalarni gdzie następuje ich koniec i są poddawane utylizacji.

Jednak należy pamiętać że stosowanie samej maseczki nie uchroni nas przed zarażeniem się wirusem. Równie ważne jak zasłanianie twarzy podczas kasłania oraz kichania jest częste mycie rąk, zminimalizowanie wychodzenia z domu czy zachowanie odstępu od drugiej osoby. Dla wszystkich jest to trudny okres i należy pamiętać o tym, że niestosowanie się do zaleceń odnośnie obecnej sytuacji możemy dostać mandat w wysokości do 5000 złotych. Czy warto? Wydaje mi się, że raczej nie warto ryzykować własnym życiem i możliwością kary dla niepotrzebnego wyjścia z domu.

Jeśli chodzi o zbliżający się obowiązek zasłaniania twarzy podczas poruszania się w przestrzeni publicznej to maseczki chirurgiczne najlepiej zostawić potrzebującej ich służbie zdrowia, w domowym zaciszu łatwo można wykonać maseczkę ochronną z resztek materiałów lub starych ubrań. W internecie znaleźć można wiele stron, poradników, instrukcji jak wykonać maskę ochronną samemu w domu. Jest to tak ważne ponieważ minimalizujemy rozprzestrzenianie się wirusa a co za tym idzie mniejsza liczba osób zostanie zakażona. Wyniki badań sugerują iż maseczki ochronne, które zrobimy sami w domu i będziemy ich używać to zmniejszą rozprzestrzenianie się wirusa nawet o 50%.

Preferowane materiały na domową maseczkę to poszewka na poduszkę i t-shirt wykonany w 100% z bawełny. Wyższą skutecznością wyróżniał się lekko rozciągliwy materiał koszulki, dlatego, że może zapewnić lepsze dopasowanie. Skuteczniejsze były maseczki dwuwarstwowe w porównaniu do jednowarstwowych.