Odszkodowanie powypadkowe – jak uzyskać wysoką kwotę?

Mnóstwo osób doświadcza problemów z uzyskaniem satysfakcjonującej wysokości odszkodowania po wypadku. W wielu sytuacjach jest to jednak kwestia pewnych zaniedbań w procesie poprzedzającym wypłatę zadośćuczynienia. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania po wypadku lub kolizji. Co możemy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na wysokie odszkodowanie komunikacyjne? Co robić w sytuacji, gdy firma ubezpieczeniowa proponuje niskie zadośćuczynienie?

Co należy zrobić zaraz po wypadku samochodowym?

Walka o należyte odszkodowania powypadkowe zaczyna się już w momencie kolizji. Jeśli jest ona niegroźna, a sprawca przyznaje się do winy, wystarczy spisać oświadczenie. Tutaj pierwsza uwaga – takie oświadczenie powinno być jak najbardziej szczegółowe. To właśnie na jego podstawie wypłacone zostanie odszkodowanie po wypadku. Jeśli sprawca neguje swoją winę, nie chce podać swoich danych osobowych lub uciekł z miejsca zdarzenia, wówczas należy wezwać policję. W takiej sytuacji, to służbowa notatka funkcjonariuszy będzie postawą do wypłaty odszkodowania. Warto również zrobić wyraźne zdjęcia, na których widać uszkodzenia naszego pojazdu.

Jakie odszkodowanie przysługuje poszkodowanym?

Osoby poszkodowane bardzo często nie mają świadomości na temat świadczeń, które im przysługują. Odszkodowanie komunikacyjne uwzględnia nie tylko zwrot koszów związanych z poniesionymi stratami materialnymi. Jeśli poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, ma prawo domagać się odszkodowania Warszawa z tytułu poniesionego cierpienia fizycznego oraz psychicznego. Warunkiem jest niezwłoczne udanie się do lekarza oraz psychologa, w celu uzyskania opinii będącej dowodem w sprawie. Należy ją przedłożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy.

Poszkodowany może domagać się także zwrotu kosztów wynikających z braku możliwości zarobkowania. Takie odszkodowanie powypadkowe wiąże się z sytuacją, w której poszkodowany na skutek wypadku nie może świadczyć swoich obowiązków zawodowych, na czym ponosi straty. Kolejne świadczenie to zwrot kosztów z tytułu konieczności wynajęcia auta zastępczego. Tutaj, o wysokości świadczeń decyduje przede wszystkim regulamin towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kto wypłaca odszkodowanie powypadkowe?

Większość należnych środków wypłaca ubezpieczyciel, w którym sprawca posiada polisę OC. Poszkodowany może również uzyskać odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, o ile posiadał wykupioną polisę NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków działa w przypadku osób, które poniosą uszczerbek na zdrowiu. NNW zwykle obejmuje także pasażerów.

Co dzieje się w sytuacji, gdy sprawca nie posiadał ubezpieczenia OC lub uciekł z miejsca zdarzenia, a policji nie udało się ustalić jego personaliów? Wówczas, należne odszkodowanie Warszawa wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się ochroną osób poszkodowanych. Wówczas, wszelkie formalności związane z ubieganiem się o odszkodowanie są załatwiane z UFG.

Co zrobić w sytuacji, gdy odszkodowanie jest za niskie?

Odszkodowania oferowane przez firmy ubezpieczeniowe lub UFG często nie satysfakcjonują osób poszkodowanych. Na szczęście, w takiej sytuacji nie jesteśmy bezradni. Wszystko za sprawą kancelarii odszkodowawczych, działających na terenie kraju. Są to prywatne firmy, które występują w roli pośrednika i reprezentują interesy osób poszkodowanych. Przedstawiciele firmy podejmą działania ukierunkowane na uzyskanie wyższej kwoty odszkodowania.

Jest to oczywiście usługa odpłatna. W zdecydowanej większości przypadków, osoba poszkodowana płaci procentową prowizję od kwoty wywalczonego zadośćuczynienia. Biorąc jednak pod uwagę, jakie wyniki uzyskują firmy odszkodowawcze, warto korzystać z ich usług. Znane są sytuacje, w których firmy potrafią uzyskać nawet kilkunastokrotnie wyższe odszkodowanie powypadkowe. Jest to zasługa doświadczonych specjalistów posiadających ogromną wiedzę na temat prawa ubezpieczeniowego w Polsce. Takie osoby wiedzą, w jaki sposób należy prowadzić negocjacje z ubezpieczycielem.