Lasernedica z Bialegostoku

Zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz popularniejszymi metodami zapobiegającymi defektom naszego wyglądu. Mają na celu poprawę jakości życia ludzi, którzy odczuwają znaczne kompleksy spowodowane swoją aparycją. Stanowi szerokie pojęcie i różne osoby bardzo często mylą je z określeniami odnoszącymi się do zupełnie innych zabiegów, niż tych, jakie oferuje nam medycyna estetyczna. Czym różni się od chirurgi plastycznej? Kto kwalifikuje się do wykonania zabiegu medycyny estetycznej? I w końcu, co ma nam ona do zaoferowania i kto kwalifikuje się do zabiegów? Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące medycyny estetycznej. 

Czym jest medycyna estetyczna? W jakich celach się ją stosuje?

Ludzie bardzo często wymiennie używają określeń medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna. Jest to błąd, gdyż owe dziedziny znacząco się od siebie różnią. Jedną z głównych różnic pomiędzy medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną jest stopień ingerencji w ciało pacjenta. Chirurgia zajmuje się rekonstrukcją wad ciała i zakłada możliwość takich zabiegów jak wprowadzanie implantów, usuwanie poszczególnych części (np. podczas korekty nosa) czy uzupełnianie ubytków ciała. Medycyna estetyczna zaś obejmuje zakres procedur mało lub średnioinwazyjnych, których głównym celem jest poprawa zewnętrznego wyglądu osób zdrowych. Specjaliści, zajmujący się zabiegami medycyny estetycznej, stawiają raczej na wydobycie z organizmu, za pomocą technologii, jego możliwości regeneracyjnych. Choć medycyna estetyczna stanowi dziedzinę medycyny, w jej skład wchodzą przeróżne zabiegi, które nie zaliczają się do świadczeń medycznych.

Przyjmuje się, że zabiegi medycyny estetycznej stosuje się w trzech celach: zapobieganie mankamentom, ich poprawa oraz leczenie defektów, które są skutkami przebytej choroby. Genezy medycyny estetycznej można dopatrywać się już w kulturach starożytnych, która, mimo iż różniła się metodami od dzisiejszych, również miała na celu poprawę atrakcyjności fizycznej pacjenta. Do Polski medycyna estetyczna przybyła w latach 90 XX wieku i od tamtej pory stanowi obiekt nieustannego zainteresowania osób, które chcą poczuć się młodziej i piękniej. Dzięki zaś stale rozwijającej się technologii, efekty zabiegów są coraz bardziej spektakularne i dają o wiele naturalniejszy rezultat, niż jeszcze dekadę wcześniej.

Do kogo się zgłosić na wykonanie zabiegu? 

Kto zatem może przeprowadzić zabieg należący do dziedziny medycyny estetycznej? Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, dlatego że wykonywania niektórych procedur bardzo często podejmują się osoby niemające żadnego wykształcenia medycznego, jak kosmetyczki czy kosmetolodzy. Procedury dokonywane w salonach cechuje zdecydowanie niższa cena, a tym samym lepsza dostępność dla znacznej większości. Mimo to specjaliści odradzają poddawanie się zabiegom medycyny estetycznej przy udziale osób, które nie mają medycznego wykształcenia. Statystyki pokazują bowiem, że po wizycie w salonie kosmetycznym znacznie łatwiej o wystąpienie powikłań pozabiegowych. Lekarze specjaliści, znający ludzki organizm i, w związku z tym, również jego szczegółowe reakcje na poszczególne zabiegi, mogą łatwo zapobiec efektom ubocznym, a w razie ich wystąpienia, szybko znaleźć ich odpowiednie rozwiązanie. Przyjmuje się również, że zabiegi wykonywane przez specjalistę z wykształceniem medycznym cechuje lepsza jakość i szybsze efekty. Bezpieczeństwo zabiegu zależy także w dużej mierze od specjalistycznej sprzętu, który posiada dana placówka. Im bardziej zaawansowana technologicznie aparatura, tym lepsze rezultaty i mniejsze ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. W przypadku przeprowadzanego zabiegu przez lekarza specjalistę ważną częścią procedury jest również szczegółowy wywiad i zlecenie badań, celem upewnienia się, że nie występują żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Nie doświadczymy tego natomiast w salonie kosmetycznym.

Niezależnie od tego, jaką placówkę wybierzemy, warto wcześniej upewnić się, że prezentuje odpowiednio wysoki poziom i posiada dobre opinie wśród pacjentów.

Jakie zabiegi oferuje medycyna estetyczna?

Zakres usług, które oferuje medycyna estetyczna jest niezwykle szeroki. Chodzi nie tylko o miejsca, na których można przeprowadzić zabieg, ale również o ilość różnych praktyk, które dodatkowo są stale unowocześniane i udoskonalane przez naukowców zajmujących się medycyną estetyczną. Wybór zabiegu zależy w dużej mierze od problemu, z którym się mierzymy, naszych indywidualnych preferencji oraz od zasobów portfela. Co zatem może zaproponować nam medycyna estetyczna?

  • Zabiegi na włosy – Mało kto zdaje sobie sprawę, że procedury wykonywane na skórze głowy należą do dziedziny medycyny estetycznej. Najchętniej korzystają z nich mężczyźni mający problem z wypadaniem włosów i łysieniem, jednak bardzo często jest to także przypadłość kobiet. Nie da się ukryć, że stanowi to nieestetyczny i często wstydliwy problem, który może skutkować pogorszeniem się samooceny, spadkiem nastroju, a nawet depresją. Na szczęście medycyna estetyczna ma do zaoferowania wiele zabiegów, które są w stanie nie tylko zahamować łysienie, ale również prowadzą do pojawiania się nowych włosów. Do najpopularniejszych zabiegów należą np. transplantacja mieszków włosowych, terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych oraz mezoterapia igłowa. Wybór zabiegu zależy w dużej mierze od rodzaju i skali problemu, z którym mamy do czynienia, dlatego ważna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym.
  • Zabiegi na twarz – Zabiegi mające na celu poprawę kondycji naszej cery należą do jednych z najchętniej przeprowadzanych procedur medycyny estetycznej. Począwszy od zwykłego nawilżenia, poprzez likwidację zmarszczek, a skończywszy na modelowaniu, nowoczesna technologia ma tutaj spore pole manewru. Bardzo popularnym zabiegiem jest wypełnianie zmarszczek i bruzd kwasem hialuronowym, jednak to nie jedyny sposób na walkę z pierwszymi oznakami starzenia. Drobne zmarszczki usuwa również zabieg mikrodermabrazji, a to nie jedyna zaleta tego modnego zabiegu. Celem pielęgnacji i poprawy wyglądu cery stosuje się różne rodzaje peelingów, a do jej regeneracji najpopularniejsze w ostatnim czasie są zabiegi laserowe. Wybór odpowiedniej procedury będzie oczywiście zależał od rodzaju problemu oraz ewentualnych przeciwwskazań, określonych podczas badania przez lekarza.
  • Zabiegi na ciało – Medycyna estetyczna nie zna granic w upiększaniu ludzkiej aparycji. Zabiegi pielęgnacyjne ciała stanowią powszechną praktykę. Do szczególnie popularnych należy depilacja laserowa, szczególnie obszaru nóg i okolic bikini. Większość kobiet bardzo chętnie korzysta z zabiegów mających na celu pozbycie się nieestetycznych rozstępów, zwłaszcza z obszaru brzucha, ud i ramion, a także procedur, dzięki którym możliwe jest pozbycie się cellulitu. Jednym z nowszych, ale bardzo efektywnych zabiegów jest w ostatnim czasie karboksyterapia, czyli terapia dwutlenkiem węgla, wykazująca szczególnie wysoką skuteczność w usuwaniu cellulitu, rozstępów i tkanki tłuszczowej. A skoro o usuwaniu tłuszczu mowa, coraz większą popularnością cieszy się również mezoterapia bezigłowa, która powoduje lipolizę, czyli rozkładanie tkanki tłuszczowej w wybranym przez nas miejscu.

Jak widać, medycyna estetyczna oferuje nieograniczony zasób procedur, które sprawiają, że możemy poczuć się pięknie w swoim wypielęgnowanym i odmłodzonym ciele. Każdy zabieg należy poprzedzić odpowiednimi badaniami oraz konsultacją ze specjalistą, który rozsądzi, jaka procedura przysłuży się nam najbardziej.

Ciekawostka – najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Według przeprowadzonych badań zabiegi medycyny estetycznej najpopularniejsze są w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku na USA przypadało około 46 procent światowego rynku medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych zabiegów od lat należy wypełnianie toksyną botulinową (zwaną powszechnie jadem kiełbasianym) oraz kwasem hialuronowym. Eksperci wskazują jednak na to, że również w Polsce w ostatnich latach zwiększył się udział globalnego rynku medycyny estetycznej, do nawet 15 procent. Polacy coraz chętniej korzystają z procedur mających za zadanie poprawić wygląd fizyczny, zwiększa się także ich tolerancja na samą ideę zabiegów estetycznych. Podobnie jak w USA, w Polsce do jednych z najpopularniejszych zabiegów zalicza się wypełnianie kwasem hialuronowym. Chociaż statystycznie z procedur częściej korzystają kobiety niż mężczyźni (płeć żeńska stanowi około 92 procent), to panowie coraz częściej również decydują się na poddanie się zabiegom medycyny estetycznej. Grupa wiekowa, która korzysta z zabiegów najczęściej, oscyluje wokół 40-60 roku życia.

Jak zakwalifikować się do zabiegu i co powinien wiedzieć dobry lekarz?

Chcąc zachować normy bezpieczeństwa i tym samym mieć stuprocentową pewność, że zabieg zakończy się powodzeniem, należy podjąć wszelkie kroki celem sprawdzenia, czy kwalifikujemy się do danego zabiegu medycyny estetycznej. Lekarz powinien przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad. Pytania mogą dotyczyć przyjmowanych leków, przebytych chorób, alergii, ewentualnych przeszłych zabiegów itd. W tym czasie określa się również cel zabiegu i jaką metodę należy zastosować. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek przesłanek do dalszych badań lekarz powinien zlecić ich wykonanie, przed procedurą.

Podczas podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu nie powinniśmy zapominać, jak kluczowy jest odpowiedni specjalista. Ważne, aby lekarz miał profesjonalne, a jednocześnie przychylne nastawienie do pacjenta. Sprzęt, którym posługuje się podczas zabiegu również ma niebagatelne znaczenie, bowiem efekt końcowy zależy zarówno od umiejętności lekarza, jak i jakości jego ekwipunku. Dlatego tak istotne jest zdanie się na deklaracje klientów, dzięki nim mamy gwarancję, jaką renomą cieszy się dany lekarz oraz jego miejsce pracy.

Podsumowanie

Nie istnieją ograniczenia dla dziedziny, jaką jest medycyna estetyczna. Białystok oraz inne większe ośrodki miejskie, należą do szczególnie polecanych podczas poszukiwań dobrego gabinetu oferującego wyżej wymionione https://blogmedyczny.edu.pl/ usługi. Ze względu na dużą konkurencję możemy mieć wówczas pewność, że będą się starały pozyskać klientów oferując najnowocześniejsze zabiegi po okazyjnych cenach.