Ginekolog dziecięcy Warszawa. Czy regularna wizyta u ginekologa jest ważna?

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Czy regularna wizyta u ginekologa jest ważna?

Kontrolowanie się ginekologicznie jest naturalną sprawą dla każdej kobiety będącej w ciąży, jednak pozostałe kobiety często zapominają o koniecznych badaniach kontrolnych, które mogą uratować im użycie. Podporządkowanie się profilaktyce jest niezbędnym, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Odwiedzenie ginekologa wiąże się ze stresem i silną niechęcią do tego typu wizyt. Jest to zrozumiałym zjawiskiem, dlatego że ginekologia zajmuje się sprawami intymnymi, o których wiele osób nie umie normalnie rozmawiać. Mimo to każda kobieta powinna okresowo poddawać się badaniem ginekologicznym.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Najbardziej powszechnym badaniem ginekologicznym jest cytologia.

Jest to pobranie wymazu z pochwy, który jest diagnozowany w laboratorium. Pamiętajmy, iż badanie takie powinno się wykonywać raz na rok, a kobiety starsze, nawet co pół roku. Regularne wizyty u ginekologa ratują nam życie, dzięki nim wykrywane są choroby nowotworowe. Rozszerzeniem profilaktyki jest kolposkopia, wykonuje się ją, jeżeli wyniki cytologii są niepokojące. Jest to badanie niebolesne i trwa kilkanaście minut, może ona rozpoznać wszelkie zakażenia oraz stany zapalne szyjki macicy, oraz choroby przenoszone drogą płciową. Wykrywa stany przedrakowe i zapalne. Kolejnym popularnym badaniem diagnostycznym ginekologicznym jest dopochwowe USG wykonywane u kobiet, które odbyły już swój pierwszy stosunek seksualny. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie dokładne narządów rodnych pacjentki. Ginekolog jest w stanie wykryć nadżerkę – pojawia się ta przypadłość po porodzie. Pomocą jest w tym przypadku krioterapia, czyli zamrażanie zmian chorobowych. Niekiedy kobiety mają problemy z polipami w okolicach szyjki macicy – usuwane są one podczas krótkiego zabiegu tzw. „łyżeczkowania”. Krioterapią usuwamy również brodawki płciowe. Wszystkie te przypadki mogą się nie zdarzyć, jeżeli zastosujemy się do zaleceń lekarzy i korzystamy z regularnych badań.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Lekarz ginekolog poradzi sobie i z wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Jest powszechnym, przenoszonym drogą płciową drobnoustrojem. Większość osób, które podjęły aktywność seksualną, zostało w swoim życiu zainfekowanych. Pomimo iż infekcja HPV ustępuje często samoczynnie, niekiedy przekształca się w zakażenia przewlekłe lub może wywołać raka szyjki macicy, lub inne rodzaje raka. HPV to wirus przenoszony przez stosunki seksualne także oralne lub poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej. U osób zakażonych wirusem HPV często pojawiają się brodawki lub kłykciny na narządach płciowych, penisie, odbicie lub pochwie. Są to zgrubienia niebolesne, czasem swędzące o kolorze zbliżonym do skóry. HPV występuje praktycznie w 60 odmianach. Jeżeli zaobserwujesz narośl, grudki lub wrzody, które nie goją się do 4 tygodni, plamę lub zmiany swędzące, krwawiące stany zapalne, nietrzymanie stolca, brzydkie wydzieliny z pochwy lub odbytu, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem ginekologiem. Niestety nie ma leku na HPV, niekiedy układ odpornościowy człowieka sam niszczy wirusa. Aby zapobiec zakażeniu wirusa brodawczaka ludzkiego, należy stosować prezerwatywy, należy ograniczyć liczbę partnerów seksualnych, przestrzegać zasady bezpiecznego seksu. Od niedawna dostępna jest szczepionka przeciw niektórym rodzajom wirusa HPV, przepisywana przez ginekologów. Jest to wielka nadzieja na zapobieganie rakowi szyjki macicy.