Kiedy trzeba się udać do podologa?

Odciski, nagniotki i modzele, to rzeczy, które spotykają czasem każdego z nas. Są uciążliwe – pojawiają się zazwyczaj po dłuższych pieszych wycieczkach, czy po nocy pełnej tańców. Czasem są całkowicie niegroźne i dajemy radę je usunąć w domowym zaciszu. Czasami jednak są o wiele bardziej uciążliwe. Bardzo często zadajemy sobie pytanie kiedy musimy udać się do specjalisty. Usuwanie odcisków w Warszawie, oraz w innych miastach, to częsta usługa w salonach kosmetycznych. Jest ona jednak aż tak potrzebna? W których przypadkach jest potrzebna kosmetyczka, a w których podolog?

Odciski do usunięcia w domu

Nie ma co ukrywać – odciski zazwyczaj są nieestetyczne i właśnie głównie przez to nam przeszkadzają. O wiele rzadziej są bolesne, chociaż to w głównej mierze zależne jest od tego, gdzie taki odcisk jest usytuowany. Właśnie ze względu na estetykę zazwyczaj decydujemy się na usunięcie odciska i jest to całkowicie zrozumiałe. Jeśli taki odcisk nie jest w żaden sposób bolesny, to prawdopodobnie jest też łatwy do usunięcia w zaciszu domowym. Z takimi problemami nie musimy udawać się do specjalisty, jeśli umiemy wykonać takie zabiegi pielęgnacyjne w domowym zaciszu.
Takie zabiegi domowe opierają się przede wszystkim na dobrym zmiękczeniu skóry i późniejszym mechanicznym usunięciu odcisku przy pomocy tarki bądź pumeksu. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj przeróżne preparaty dostępne w drogeriach i aptekach, które w swoim składzie mają substancje złuszczające i antybakteryjne, takie jak między innymi kwas salicylowy. Nie zawsze jednak takie zabiegi są skuteczne, w niektórych przypadkach mogą nie przynieść żadnego rezultatu, a jedynie o wiele bardziej podrażnić skórę.

Odciski do usunięcia u specjalisty

Na pierwszy rzut oka ciężko jest samemu stwierdzić czy odcisk to sprawa, którą powinien zająć się specjalista. Jednak kiedy dobrze wiemy, jak często zdarzają nam się odciski i w jakich sytuacjach one powstają, to jesteśmy w stanie stwierdzić czy potrzebujemy pomocy specjalisty. W niektórych przypadkach sprawa jest dość prosta, ponieważ odciski są bardzo bolesne, zaczerwienione – pod ich warstwą zaczyna się stan zapalny. W takich przypadkach ważna jest szybka reakcja i udanie się do dobrego specjalisty.
Usuwanie odcisków to nie jest jeden konkretny zabieg. Specjaliści, zwani podologami znają co najmniej kilka sposobów na usuwanie odcisków i to właśnie oni zajmują się tymi trudniejszymi do usunięcia zmianami.
Oczywiście usuwanie odcisków odbywać się może również w gabinecie kosmetycznym. Bardzo często kosmetyczki są przeszkolone w tej dziedzinie i bardziej standardowe przypadki usuwają bez większego problemu. Jeśli jednak mamy do czynienia z odciskiem, który posiada tzw. korzeń, więc jest o wiele bardziej głęboki, to kosmetyczka nie jest w stanie nam pomóc przy użyciu podstawowych metod. Dlatego też bardzo ważne w tym wszystkim jest dobre zidentyfikowanie odcisku. Mimo, że teoretycznie są to dość błahe rzeczy, mogą one przysporzyć nam całkiem dużo niepotrzebnego bólu.