5 prostych sposobów, aby przezwyciężyć ból barku

5 prostych sposobów, aby przezwyciężyć ból barku

Bolący bark może utrudnić życie, niezależnie od tego, czy powoduje jedynie ból, zakłóca sen, czy ogranicza codzienne czynności. Na szczęście jest kilka sposobów na złagodzenie bólu. W tym artykule ortopedzi dzielą się X łatwymi sposobami, aby pomóc w bólu barku.

Co powoduje ból barku?

Ból barku jest często spowodowany urazem lub stanem chorobowym, takim jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Jakich jest 5 sposobów na złagodzenie bólu barku?

Wiele rodzajów bólu ramion można leczyć na pięć sposobów:

1. Leki przeciwzapalne i zwiotczające mięśnie

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna i ibuprofen, mogą łagodzić ból i stany zapalne. Leki zwiotczające na receptę mogą być w stanie złagodzić objawy, jeśli masz napięcie mięśniowe lub skurcze wokół stawu barkowego.

Leki te mogą nie być zalecane do długotrwałego stosowania. Mogą one zwiększać ryzyko zawałów serca, udarów, problemów żołądkowych i uszkodzenia nerek. Środki zwiotczające mięśnie mogą uzależniać niektórych ludzi.

2. Zimny kompres i terapia cieplna

Zimne okłady mogą zmniejszyć obrzęk i odrętwiały ostry ból w barkach. Należy nałożyć na bark lodowy, zamrożony żel lub torebkę lodu, stosując przez 20 minut, do pięciu razy dziennie. Pamiętaj, aby owinąć zimny kompres w ręczniku przed nałożeniem go na skórę.

Terapia ciepłem może rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ich sztywność. Można użyć żelu lub wziąć łagodny, gorący prysznic.

3. Bandaże kompresyjne

Elastyczny bandaż medyczny, taki jak opaska na bark, zimny bandaż uciskowy mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Nie zawijaj go zbyt mocno, ponieważ możesz zablokować przepływ krwi.

4. Lek przeciwbólowy

Leki takie jak aspiryna mogą pomóc złagodzić ból, chociaż mogą powodować działania niepożądane, jak zgaga i rozstrój żołądka. Można również stosować miejscowe żele i kremy przeciwbólowe.

5. Ćwiczenia barków

Mogą one zmniejszyć ból barku i zwiększyć zakres ruchów. Jeśli ćwiczenia zwiększają ból, przestań ćwiczyć. Poświęć trochę czasu na rozgrzewkę przed rozpoczęciem któregokolwiek z ćwiczeń:

W którym momencie powinieneś umówić się do ortopedy?

Jeśli masz ból barku i problemy z oddychaniem lub duszność, może to być oznaką zawału serca, a nie urazu. Natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej.

W przeciwnym razie powinieneś zobaczyć się z lekarzem, gdy masz następujące objawy:

  • ból – szczególnie jeśli nie poprawia się wraz z odpoczynkiem i spożywanymi lekami.

  • Jeśli ból w barkach pojawił się w ciągu dnia więcej niż raz.

  • Sztywność – jeśli bark jest tak sztywny, że nie można go podnieść i obrócić normalnie.

  • Słabość – jeśli bark, ramię lub ręka są słabsze po jednej stronie.

  • Zwichnięcie – jeśli ramię jest zwichnięte lub masz wrażenie, że może „wysunąć się”.

Jeśli cierpisz na ból barku, umów się na wizytę już dzisiaj z – ortopedą z Warszawy – jednym z naszych najlepszych warszawskich ortopedów. Ortopeda Michał Szyszka oferuje najwyższy poziom leczenia dłoni, nadgarstków, łokci, barków, kolan, bioder i wielu innych dolegliwości ortopedycznych.