Czy senność po posiłku to coś niepokojącego?

Zapewne w wielu przypadkach zdarzyła się sytuacja, w której chciało nam się spać zaraz po jedzeniu. Często przyczyną jest po prostu tłusty czy ciężkostrawny obiad. Warto wiedzieć, że senność po posiłku często uznawana jest za naturalne zjawisko, którym raczej nie ma co się przejmować. Jednak wtedy, gdy zaraz po zjedzeniu jesteśmy nie tylko senni, ale również odczuwamy takie objawy jak brak siły czy nadmierne zmęczenie to na pewno przynajmniej w pewnym stopniu powinniśmy się tym zaniepokoić.

Czy jest to poważna choroba?

Zaraz po zjedzeniu posiłku zwiększa się ilość krwi transportowana do jelit, aby te lepiej mogły poradzić sobie ze strawieniem pożywienia przez co automatycznie jest jej mniej w naszym układzie nerwowym. Jeśli taka senność jest sporadyczna to absolutnie nie należy się tym przejmować, jedna w przypadku, gdy znacząco się nasila, a w dodatku przeszkadza w codziennym i normalnym funkcjonowaniu to trzeba jak najszybciej skonsultować to z lekarzem – często są to objawy poważnych chorób.

Senność po posiłku, a choroby

Pierwszym schorzeniem związanym z nadmierną sennością zaraz po jedzeniu może być niedoczynność tarczycy. Oprócz samej senności mogą także występować zaparcia, zaburzenia uwagi, oziębienie skóry. Jest to wtedy wyraźny sygnał dla nas, aby udać się do lekarza. W przypadku, gdy jesteśmy kobietą w ciąży i jednocześnie odczuwamy nadmierną senność po jedzeniu to należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może to oznaczać wcześniej wspomnianą niedoczynność tarczycy, która jest bardzo niebezpieczna dla noworodka. Kolejna przypadłość przez, którą możemy być senni zaraz po posiłku jest cukrzyca. Zdiagnozować możemy ją  gdy oprócz senności występują takie objawy jak: mniejsza waga, zwiększone pragnienie czy częstsze oddawanie moczu. Wtedy konieczne będzie wykonanie niektórych badań, które potwierdzą lub wykluczą cukrzycę. Jak widać senność po posiłku nie musi wcale być niebezpieczna, jednak może też oznaczać różne choroby.