Jaki wpływ ma stres na życie erotyczne?

Stres towarzyszy większości z ludzi codziennie. Stresujemy się pracą, problemami w domu, swoim zdrowiem czy finansami. Powodów do zmartwień nie brakuje, ale brakuje nam sił i czasu, by walczyć ze stresem. Stres niestety niszczy zarówno nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Wpływa on też negatywnie na życie erotyczne.

Jak stres psuje nasz seks?

Wydawać, by się mogło, że seks jest doskonałym remedium na stres. W końcu ma wiele zalet – pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi, w naszym ciele produkowane są endorfiny a ciało ma zapewnioną dawkę ruchu. Częściowo oczywiście seks może redukować stres, ale w dłuższej perspektywie jeśli zestresowani idziemy do łóżka to stopniowo również w łóżku może zacząć nam się nie układać.

Stres powoduje w nas brak chęci do wielu aktywności, które nie są niezbędne do życia. Jedną z nich jest seks. Podczas trudnych okresów w naszym życiu często skupiamy się na problemach i pogrążamy się w nich zamiast szukać rozwiązań. Długotrwały stres ma negatywne skutki zdrowotne i może doprowadzić do zaburzeń odżywiania czy zaburzeń psychicznych i depresji.

U kobiet stres często wpływa na zaburzenia miesiączkowania. To może pogłębiać nasze zdenerwowanie, bo może pojawiać się obawa o nieplanowaną ciążę. Z drugiej strony nieregularne miesiączkowanie i zmiana poziomu hormonów może skutkować obniżoną płodnością. Stres powoduje również brak dbałości o siebie, a więc też problemy z akceptacją, co skutkuje brakiem ochoty na seks.

Stres u mężczyzn może powodować problemy z erekcją, przedwczesnym wytryskiem lub nadmierną agresją. Podobnie jak u kobiet mogą pojawić się problemy z płodnością.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni w sytuacjach stresowych sięgają po różne używki, które dodatkowo wpływają na osłabienie libido.

Jak walczyć ze stresem?

W trudnych okresach naszego życia powinniśmy korzystać ze wsparcia i pomocy naszych bliskich, a w naprawdę ciężkich przypadkach nie możemy wstydzić się korzystać z pomocy psychologa czy psychiatry. Warto dbać o zbilansowaną dietę i codzienną aktywność fizyczną. Seks również możemy potraktować jako lek na stres, ale tylko w sytuacji, gdy możemy liczyć na zrozumienie ze strony naszego partnera i nie musimy wstydzić się gorszego wyglądu czy problemów z orgazmem. Ciekawym sposobem na stres jest też sięgnięcie po opowiadania . Czytanie o cudzej przyjemności często zachęca nas do rozwiązania problemów i ponownego czerpania radości z życia.