Leczenie wzroku

Tak naprawdę wraz z biegiem czasu wszystko na świecie się rozwija. Nie inaczej wygląda to w medycynie. Na dzień dzisiejszy możliwe jest leczenie nawet wad wzroku. Okulistyka w dzisiejszych czasach za sprawą wykorzystywania nowoczesnej technologii i urządzeń jest w stanie leczyć wiele schorzeń. Zanim, jednak odbędzie się jakiekolwiek leczenie wzroku to w pierwszej kolejności niezbędna jest odpowiednia diagnoza. Wtedy będzie można dopiero przeprowadzić odpowiedni zabieg.

Popularne są metody laserowe

Warto jednak wiedzieć, że często do leczenia wad wzroku używane są lasery. Operacje laserowe sprawdzają się w leczeniu takich wad wzroku jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność i dalekowzroczność. Wszystko to jest tak naprawdę modyfikacją głębokich warstw rogówki po nacięciu zewnętrznej jej części. Tego typu zabiegi trwają zazwyczaj ok. 20-30 minut. Zazwyczaj po jego ukończeniu odczuwany jest dyskomfort, który zwykle ustępuje po upływie doby. Jak widać metody laserowe są bardzo unowocześnione i w zasadzie bezinwazyjne, jednak warto być świadomym, że są pewne ograniczenia i przeciwwskazania do stosowania takiej metody. Przede wszystkim ograniczeniem jest wiek pacjenta. Nie tylko sam wiek przeszkadza w wykonywaniu takiego zabiegu, bo również inne choroby i schorzenia czy stany zapalne oczu. Dodatkowo metody laserowe nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży czy osób z rozrusznikiem serca.

Ortokeratologia – co to takiego?

Warto wiedzieć, że istnieje jeszcze coś takiego jak ortokeratologia. Jest to niechirurgiczna metoda leczenia wad wzroku. Wszystko opiera się na wybraniu dla pacjenta odpowiednich soczewek. Są one ortokorekcyjne i chyba ich największą zaletą jest to, że zakłada się je tylko i wyłącznie na noc. Ich główne zadanie to modyfikacja kształtu rogówki, co pozwala osobie z wadą wzroku na rezygnację z okularów i soczewek stosowanych za dnia. Co więcej taka korekcja hamuje również rozwój wielu chorób, a co za tym idzie z powodzeniem może być stosowana u dzieci.