Zaburzenia odżywiania – dlaczego są tak niebezpieczne?

 

Do najczęstszych zaburzeń odżywiania należą bulimia oraz anoreksja. To choroby, które mają podłoże psychologiczne – mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc zareagować od razu po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących sygnałów.

Skąd biorą się zaburzenia odżywiania?

Wiele problemów z prawidłowym odżywianiem ma swoje źródło w psychice pacjenta.. Do najczęstszych zaburzeń, które niektóre osoby potrafią zdiagnozować, należą anoreksja (wstręt do jedzenia) i bulimia (żarłoczność). Niektórzy pacjenci cierpią jednak na nieco mniej popularne anomalie w przyjmowaniu pokarmów, należą do nich między innymi częste przejadanie się lub wymioty.

Przyczyny występowania problemów z odżywianiem mogą być różne dla konkretnych osób, dlatego bardzo ważne jest rozpoznanie problemu przez specjalistę. W przypadku choroby, która ma podłoże psychiatryczne, odpowiednią osobą będzie więc terapeuta lub psychiatra i to z nimi warto się skontaktować w celu uzyskania pomocy.

Szybki kontakt z Kliniką pozwoli określić problem i rozpocząć leczenie

Jeżeli podejrzewasz u siebie występowanie jednego z zaburzeń odżywiania, które może mieć podłoże w psychice, możesz skontaktować się z przedstawicielem Kliniki MEDLIFE. Tak samo warto postąpić, gdy problem występuje u Twojego dziecka lub bliskiej osoby. Klinika MEDLIFE prowadzi terapie psychiatryczne oraz oferuje wsparcie psychologa również dla dzieci i młodzieży.

Kontakt z naszymi specjalistami możliwy jest po wejściu na stronę internetową Kliniki

Jakie problemy może wywołać nieprawidłowe odżywianie?

Zaburzenia odżywiania, a także problemy psychologiczne, które je powodują, mogą mieć bardzo niebezpieczne dla zdrowia skutki. Podczas terapii warto skupić się na aspektach psychologicznych, jednak zaburzenia somatyczne także mogą być dotkliwe.

Odżywianie się w niewłaściwy sposób powoduje nie tylko znaczny przyrost lub spadek wagi pacjenta. To także liczne problemy dotyczące gospodarki wodnej i elektrolitycznej organizmu, a także zaburzenia układów pokarmowego i krążenia.

Równolegle z przeciwdziałaniu psychiatrycznej przyczynie zaburzeń odżywiania warto więc skupić się także na przywróceniu organizmu do prawidłowego stanu.Może w tym pomóc lekarz wspierający pacjenta Kliniki MEDLIFE. Najlepszym rozwiązaniem problemów jest zajęcie się nimi kompleksowo i pozbycie się zarówno przyczyny jak i skutku zaburzenia.