Czym jest skaling zębów? Przebieg i wskazania do zabiegu

Skaling (scaling) zębów jest zabiegiem służącym do usuwana kamienia osadzającego się na zębach. Kiedy należy go wykonywać? Na czym dokładnie polega?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny jest rodzajem osadu, który odkłada się na zębach. Powstaje on z płytki nazębnej, która z czasem staje się coraz twardsza na skutek kontaktu ze śliną, ulegając mineralizacji, co prowadzi właśnie do jej kamienienia.

Osadzający się na zębach kamień może powodować wiele schorzeń – sprzyja on próchnicy, a także chorobom dziąseł, w tym paradontozie.

Aby zapobiegać kamieniowi nazębnemu, należy systematycznie myć zęby, jednak u niektórych osób nawet regularne ich szczotkowanie nie zapobiega jego stopniowemu odkładaniu się. Wtedy konieczne jest usunięcie kamienia. Na czym polega ta procedura?

Usuwanie kamienia nazębnego – na czym polega?

Zmineralizowana płytka nazębna jest twarda, dlatego też usunięcie jej w warunkach domowych nie jest możliwe. W tym celu konieczne jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego.

Do usuwania kamienia nazębnego służy skaling, określany także jako scaling. To zabieg, który polega najczęściej na stosowaniu skalerów ultradźwiękowych, kore pomagają w odspajaniu kamienia ze szkliwa zębowego, nie powodując jego usunięcia.

Po zabiegu zęby są czyste i gładkie, dlatego też wyglądają również bardziej estetycznie.

Rodzaje skalingu

Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu – naddziąsłowy oraz poddziąsłowy.

Skaling prowadzony nad dziąsłami wykonuje się powyżej dziąseł, natomiast drugi dodatkowo obejmuje także obszar pod dziąsłami, gdy doszło do powstania kamienia również w tym miejscu.

Skaling poddziąsłowy jest prowadzony przede wszystkim wtedy, gdy dochodzi do zapaleń dziąseł na skutek odkładania się kamienia nazębnego, który powoduje ich podrażnienie.

Gdzie można usunąć kamień nazębny?

Zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego można wykonać w gabinetach stomatologicznych mających podpisaną umowę z NFZ oraz w gabinetach prywatnych.

Warto zaznaczyć, że w gabinetach prywatnych skaling często jest prowadzony razem z zabiegami dodatkowymi w celu pełnej higienizacji, czyli ze skalingiem oraz lakierowaniem zębów. Taki zabieg wykonuje także klinika dentystyczna z Krakowa.

Cena skalingu razem z piaskowaniem i lakierowaniem to około 250 złotych.

Jak często wykonywać skaling zębów?

Zabieg jak skaling zębów najlepiej prowadzić raz na 6 miesięcy, ponieważ w tym czasie u większości osób dochodzi do odłożenia się nadmiaru kamienia nazębnego.

Jednak w przypadku osób, które często piją kawę czy herbatę, może dochodzić do nadmiernego osadzania się kamienia w znacznie krótszym czasie. W takiej sytuacji kamień należy usuwać nawet w okresie co 2-3 miesiące.

Prowadzony jest też przy dolegliwościach dziąseł, na przykład przy paradontozie.

Ponadto skaling wskazany jest wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie określonych procedur stomatologicznych. Zaleca się jego wykonanie przed wybielaniem zębów, ponieważ wtedy zabieg ten może dać najlepsze efekty. Ponadto skaling jest wskazany przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Czy skaling jest bolesny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie powoduje najczęściej dolegliwości bólowych, jednak jest to zależne od indywidualnej wrażliwości zębów.

Może zdarzyć się, że podczas zabiegu pojawią się dyskomfort oraz ból, zwłaszcza wtedy, gdy usuwanie kamienia prowadzone jest w obrębie dziąseł.

Podsumowanie

Skaling jest bardzo ważnym zabiegiem, który warto robić regularnie. Dzięki niemu można pozbyć się kamienia nazębnego, aby nie tylko zadbać o zdrowie zębów, lecz także nadać im atrakcyjny wygląd.