Wykrywacz kłamstw, czyli słów kilka o urządzeniu pozwalającym stwierdzić ludzką prawdomówność

Wykrywacz kłamstw, czyli słów kilka o urządzeniu pozwalającym stwierdzić ludzką prawdomówność

Wykrywacz kłamstw to dosyć stare urządzenie, więc aż trudno w to uwierzyć, że nadal wiele osób nie wie, jak ogromny potencjał w nim drzemie. Chciałbyś dowiedzieć się o nim czegoś więcej? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Wariograf urządzeniem pozwalającym stwierdzić ludzką prawdomówność

Określanie ludzkiej prawdomówności to nie efekt cudu, czy pigułki, która podana sprawia, że badani odpowiadają na pytania zgodnie z prawdą. Określanie ludzkiej prawdomówności to zasługa medycyny, badań nad reakcjami fizjologicznymi ludzkiego organizmu oraz  wysoko rozwiniętej technologi. Do określania prawdomówności służy nam obecnie wykrywacz kłamstw, zwany również wariografem lub poligrafem. To elektroniczne urządzenie, które podłączone do ciała badanego jest w stanie zapewnić dokładny obraz reakcji fizjologicznych na zadawane bodźce, czyli pytania lub pokazywane obrazy. Co ważne, aby taki test był skuteczny, nad jego przebiegiem zawsze musi czuwać biegły, który ma doświadczenie i umiejętności w interpretacji rejestrowanych przez urządzenie wyników.

Co sprawia, że możemy stwierdzić ludzką prawdomówność?

Działanie wariografu opiera się na pracy układu sympatycznego. Ten układ odpowiada za mobilizację organów wewnętrznych do pracy w chwilach, gdy wyczuwa zagrożenie, czy stres. Jednak razem z układem sympatycznym uaktywnia się układ parasympatyczny, którego zadaniem jest stawić czoła trudnej sytuacji i sprawić, by pobudzone organy spowolniły pracę. Wariograf jest w stanie wychwycić wszystkie zmiany zachodzące pomiędzy układem sympatycznym oraz parasympatycznym, jak również wskazać czynniki, które doprowadziły do zwiększonej aktywności organów wewnętrznych. Takimi czynnikami może być kłamstwo, które powoduje niepokój, strach, a nawet stres. Objawy kłamstwa i jego skutków da się odczuć nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Organizm wysyła bezwiednie sygnały i może to być spłycenie oddechu, przyśpieszona akcja serca lub podwyższone ciśnienie. Co ciekawe to właśnie te parametry jest w stanie określić wariograf, a więc osoba, która kłamie, a będzie testowana, szybko zostanie rozszyfrowana.