Często mówi się, że uzależnieni od alkoholu ludzie muszą „sięgnąć dna”, aby podjąć decyzję o zmianie swojego życia. Jakkolwiek nie musi to być schemat dotyczący wszystkich. Jednak u niektórych musi dojść do przesilenia (czasem bardzo bolesnego). Przestają wypierać ze swojej świadomości to, że są uzależnieni, zaczynają zdawać sobie sprawę z tego co stracili albo tego co jeszcze mogą utracić, jeżeli nic nie zrobią.
Wyjście z alkoholizmu to trudny proces, wymagający wsparcia specjalistów, ale i angażujący członków rodziny, czy bliskich pacjenta.
Proces przebiega indywidulanie u każdego pacjenta. Uzależnienie i zmiany które ze sobą niesie są inne, a i sam pacjent podejmuje decyzję o zerwaniu z nałogiem na różnych etapach.
Fazy wyjścia z alkoholizmu
Prośba o pomoc, najważniejsza kwestia to zrozumienie przez chorego, że potrzebuje pomocy i umie o nią poprosić: bliskich, lekarza, eksperta od uzależnień, którzy wskażą mu dalsze kroki i pozwolą przez nie przejść
Odtrucie alkoholowe. Aby bezpieczne odstawić alkohol ważne, by odbyło się to w sposób kontrolowany, pod nadzorem lekarza i w przystosowanej do tego celu placówce medycznej.
Na przykładzie ośrodka uzależnień Detoks Fenix proces ten odbywa się w 8 fazach:
- usunięcie toksyn i substancji trujących zgromadzonych w organizmie
- wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej
- złagodzenie i eliminacja odstawiennych objawów psychicznych i somatycznych
- leczenie schorzeń wywołanych lub zaostrzonych z powodu choroby alkoholowej
- leczenie schorzeń towarzyszących chorobie alkoholowej
- zapobieganie i eliminowanie powikłań AZA, to jest padaczki, silnych stanów lękowych, psychoz, czy majaczenia
- motywacja do kontynuacji lub rozpoczęcia leczenia odwykowego
- pełne wsparcie psychofizyczne
Zrób listę
„Nazwij powody picia po imieniu”, kiedy masz trzeźwość myślenia, nie ma powodu, żebyś obarczał cały świat winą za Twoją chorobę. Ważne żebyś umiał zidentyfikować powody sięgania po alkohol. Z wieloma z nich będziesz musiał zwrócić się o pomoc do lekarza, psychoterapeuty (np. trauma, choroba psychiczna, nieprzepracowane problemy – czasami jeszcze z dzieciństwa)
Nauka radzenia sobie w nowym podejściu do życia, to krok, który uczy Cię jak uniknąć błędów z przeszłości, które pchnęły Cię do szukania ratunku w alkoholu.
Krok po kroku
W tej fazie uczysz się radzić sobie w inny sposób, nie uciekasz od problemu tylko je rozwiązujesz. Technik takich można nauczyć się poprzez pracę z terapeutą.
Czas na zmiany, to faza, w której uczysz się radzenia sobie z życiem, problemami, zmieniasz swoje życie aby nie dopuścić do sytuacji z przeszłości. To zmiana, w której uczysz się na nowo siebie samego
Każdy dzień to zwycięstwo
Wsparcie, jako niepijący alkoholik, musisz mieć wokół siebie osoby, którym tak samo, jak Tobie będzie zależało na Twoim sukcesie. „Starzy” koledzy od drinka mogę tutaj nie być pomocni. Ważne, żebyś miał wsparcie osób, które wiedzą jak Ci pomóc i rozumieją problem, z którym się zmagasz (terapeuta, grupa wsparcia, bliscy, którym zależy na Tobie)
Ciągła praca nad sobą, możesz nazywać siebie alkoholikiem, ale nie uzależnionym. To ciągła praca, która cię czeka przez kolejne lata. Ale wiesz co robić i gdzie szukać wsparcia, umiesz nazwać swoje słabości, problemy, wiesz że ucieczka w alkohol ich nie rozwiąże.
Alkoholizm to indywidualna choroba, każdy przechodzi ją inaczej. Inne są motywy wpędzające w alkohol, ma jednak wspólny mianownik – jest uleczalna. Osoba uzależniona musi podjąć próbę i zmierzyć się z procesem leczenia sięgając po odpowiednie wsparcie.