Współczesna stomatologia bardzo szybko się rozwija.

Dentyści mają do dyspozycji różne rodzaje materiałów wypełnieniowych, które umożliwiają odbudowę każdej warstwy zęba. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Większość procedur wykonywanych w gabinecie dentystycznym wymaga użycia materiałów wypełnieniowych. Jakie są rodzaje wypełnień w stomatologii? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Materiały wypełnieniowe – rodzaje

Na rynku dostępna jest bogata oferta materiałów do wypełniania ubytków i odbudowy zębów. Dzięki temu dentysta może wybrać produkt idealnie dopasowany do każdego zastosowania. Do materiałów wypełnieniowych stosowanych we współczesnej stomatologii zaliczamy:

  • Kompozyty światłoutwardzalne/wypełnienia kompozytowe (potocznie nazywane plombami) – to jedne z najbardziej popularnych materiałów wypełnieniowych. Materiały kompozytowe składają się z żywicy światłoutwardzalnej oraz wypełniacza. W zależności od leczonego zęba stosuje się materiały elastyczne (wykorzystywane w przypadku zębów przednich) lub wytrzymałe (przeznaczone do zębów przedtrzonowych i trzonowych). Kolor kompozytu dobierany jest indywidualnie w zależności od barwy zębów pacjenta.
  • Glasjonomery – to kolejna grupa materiałów stomatologicznych, przeznaczonych do wypełniania ubytków, uszczelnień i mocowań. Zastosowanie wypełnień glasjonomerowych jest bardzo szerokie. Mogą być one stosowane jako wypełnienia stałe lub tymczasowe. Można wykorzystać je również jako preparat bazowy do zabezpieczenia miazgi zębowej. Oprócz tego mogą służyć do uszczelniania bruzd i szczelin międzyguzkowych, mocowania metalowych elementów aparatów ortodontycznych, a także do mocowania koron i mostów.
  • Kompomery – czyli mieszanki glasjonomerów i materiałów kompozytowych. Kompomery łączą w sobie właściwości obu wymienionych materiałów. Doskonale sprawdzają się w profilaktyce próchnicy zębów przednich oraz w leczeniu ubytków, które powstały w okolicy szyjek zębowych. Kompomer jest materiałem bezpiecznym, dzięki czemu może być stosowany do wypełniania ubytków w zębach mlecznych. Oprócz tego może służyć także jako wypełnienie tymczasowe.

Gdzie kupić kompozyty światłoutwardzalne i inne materiały wypełnieniowe?

Szukasz wypełnień stomatologicznych najwyższej jakości? Zapoznaj się z asortymentem sklepu DENTALSTORE . W ofercie sprzedawcy znajdziesz między innymi kompozyty utwardzane światłem, kompozyty chemoutwardzalne, glasjonomery i kompomery.