Wady postawy i urazy są często powodem wizyty u lekarza ortopedy, jednakże nie tylko w trakcie samego leczenia jest potrzebna konsultacja. Również po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, należy niekiedy udać się na wizytę kontrolną.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie przyjmuje najlepszy ortopeda warszawa, to z pewnością pomocni okażą się rodzina, przyjaciele i znajomi, a niekiedy także i informacje zamieszczone w internecie. Z reguły jest tak, że wybierając lekarza specjalistę często kierujemy się sugestiami przyjaciół u znajomych, którzy kiedyś byli na wizycie u tego lekarza lub prowadził on leczenie innej osoby z ich otoczenia.
Jeśli chcemy zadbać o prawidłową postawę zarówno u osoby dorosłej, ale także i dziecka, należy dbać o nią w codziennych nawykach i rytuałach. Niewątpienie najlepszy sposób to aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie i pozwala zachować prawidłową postawę ciała. Do deformacji i wad dochodzi najczęściej, gdy postawa ciała często przybiera nienaturalną pozycję, np. zgarbienie się przed komputerem, pochylenie głowy nad klawiaturą itd. jeśli tego typu pozycje są przyjmowane często i nie są co jakiś czas zmieniane, wywołują skrzywienie kręgosłupa. Skrzywienie to w początkowym etapie nie jest zauważalne dla pacjenta.
Jeśli nieprawidłowa postawa ciała jest przyjmowana często i nie jest równoważona żadnym innym korygowaniem jej, to w niedługim czasie pacjent może zacząć odczuwać bóle pleców, a niekiedy także i głowy jeśli skrzywienie dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa. Lekarz ortopeda po wnikliwej analizie budowy ciała, zweryfikowaniu skrzywienia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, dobiera odpowiednie leczenie. Niekiedy może zalecić jedynie rehabilitację, czyli serię ćwiczeń pod okiem specjalisty, lub zabiegi uśmierzające ból. Jeśli jednak wada jest duża, to może zastosować inne rozwiązania, np. gorset ortopedyczny.
Skrzywienia kręgosłupa to coraz bardziej popularna wada postawy, z którą spotykają się specjaliści ortopedii w swoich gabinetach.
Populacja ludzka jest teraz bardzo często oparta na szybkiej wymianie informacji i poszukiwaniu jej, większość miejsc pracy opartych jest na podstawie sterowania programem komputerowym lub nadzorowaniem wyświetlanego na ekranie obrazu. Czas spędzony przed monitorem upływa użytkownikowi zazwyczaj tak szybko, że nie zauważa iż przeciążone plecy wymagają przerwy. Do chwilowej zmiany postawy lub przerwy, najczęściej zmusza już ból nadwyrężonych mięśni pleców.
Jeśli pomimo stwierdzonej wady postawy pacjent nie zastosuje zaleceń lekarza i nie zmieni swoich starych nawyków, które doprowadziły go do schorzenia, to niestety niewiele się w jego postawie zmieni. Krótkie przerwy i zmiana pozycji ciała są już odpowiednią czynnością, aby nie przeciążać mięśni, które podtrzymują kręgosłup. Jeśli będą stale przeciążane to nie będą miały już możliwości podtrzymywać odpowiednio kręgosłup, dlatego też z biegiem czasu zaczyna in przybierać postać łuku, skierowanego w taki sposób, w jaki jest najczęściej ustawione ciało pacjenta.