W przypadku, gdy u pacjenta podejrzewa się schorzenie żył i tętnic, wykonuje się badania związane ze sprawdzeniem przepływu krwi wewnątrz tych naczyń krwionośnych.
Jednym z badań jest USG metodą Dopplera, wykonane w Warszawie. Dzięki temu zapewniona jest fachowa opieka nad pacjentem i profesjonalizm wykonania. Ponadto, badania realizowane w Warszawie, dają gwarancję wykonania ich terminowo i z należytą dokładnością opisu. Samo badanie USG jest całkowicie bezbolesne, jednak może spowodować drobny dyskomfort z uwagi na konieczność przesuwania głowicą ultrasonografu w miejscu zmienionym chorobowo.
Badanie USG doppler Warszawa jest bezpieczne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych, nie ma zatem powodów do obaw przed jego wykonaniem. Pacjent nie musi się także do niego specjalnie przygotowywać. Jedynym zaleceniem przed wykonaniem badania, jest dobranie odpowiedniego stroju, który nie krępuje ruchów i pozwala na odsłonięcie tego miejsca, które ma być poddane badaniu. W przypadku, gdy badanie będzie obejmowało obszar jamy brzusznej, powinno się na dobę przed badaniem zachować dietę lekkostrawną, a na samo badanie udać się na czczo. Nadmiar gazów nagromadzonych w jamie brzusznej, może bowiem skutecznie zasłonić badany obszar, co uniemożliwi diagnozowanie.
Badanie dopplerowskie spełnia bardzo ważną rolę w diagnozowaniu schorzeń i dolegliwości związanych z układem krążenia.
Pozwala ono ocenić czy krew przepływająca wewnątrz tętnic i żył nie jest blokowana w wyniku zmniejszonej średnicy naczynia lub całkowitego zablokowania go. Badanie polega na obserwacji przepływu krwi i zmierzenia jej częstotliwości. Wynik badania jest prezentowany w formie liczbowej, ale także prezentowany jest postaci wykresów. Chirurg naczyniowy, po zapoznaniu się z wynikami badań, może dopasować odpowiednią metodę leczenia, aby zwiększyć skuteczność udrożnienia naczyń.
Zmiany miażdżycowe lub innego rodzaju schorzenia żył i tętnic, a w szczególności ból, złe gojenie się ran na kończynach, obrzęki kończyn, drętwienie ich lub uczucie pieczenia lub występujące żylaki, kwalifikują pacjenta do przeprowadzenia badań sprawdzających ogólny stan zdrowia naczyń krwionośnych. Badania USG nie trwają długo, zazwyczaj jest to od kilkunastu do czterdziestu minut. Obserwacja, jakiej się w tym czasie dokonuje, wymaga zapisania prędkości, z jaką przepływa krew, zatem wymaga to odpowiedniego czasu monitorowania. Ponadto w badaniu można ustalić, które z naczyń są całkowicie zablokowane oraz w jakim stopniu są uszkodzone.
W sytuacji, gdy badanie USG potwierdzi zablokowanie lub ograniczenie możliwości przepływu krwi, konieczne będą zabiegi, które udrożnią naczynia i przywrócą im sprawność. W tym celu chirurg naczyniowy może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegów małoinwazyjnych lub, jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana, to zostaną wdrożone metody bardziej inwazyjne i rozległe. Ważne jest, aby przy schorzeniach układu krążenia nie doprowadzić do zatorów lub pęknięcia naczyń krwionośnych, stąd też istotna jest odpowiednia diagnostyka i zapobieganie pogorszeniu się choroby.