Objawy i przyczyny ostrogi piętowej

Ostroga piętowa, to dość nietypowe i bardzo bagatelizowane schorzenie, które objawia się dokuczliwym bólem. Ból ten pojawia się w okolicy pięty. Początkowo jest dolegliwy tylko w trakcie chodzenia, jednak w czasie rozwoju stanu zapalnego, zaczyna doskwierać nawet przy siedzeniu, czy podczas snu. Dolegliwość ta, to nic innego jak przewlekły stan zapalny okolic kości piętowej, przez który odkłada się wapń – tworzą się złogi. Ostroga piętowa występuje bardzo często u sportowców, jednak dotyka też osób starszych, oraz osób które cierpią na zwyrodnienia i inne schorzenia ortopedyczne stóp.

Objawy ostrogi piętowej

Podstawowym i przez długi czas jedynym objawem ostrogi piętowej jest wspomniany wcześniej ból pięty. Bardzo często jest on bagatelizowany, ponieważ znika razem z 'rozchodzeniem’, nie utrzymuje się na takim poziomie przez cały czas a właściwie występuje dość gwałtownie, po czym ustępuje. Z czasem jednak ból odczuwamy coraz częściej i zaczyna on przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Inne objawy ostrogi piętowej nie są raczej widoczne gołym okiem. Dlatego też leczenie ostrogi piętowej w Krakowie oraz w innych miastach Polski jest dosyć rzadkie, gdyż problem jest zamiatany pod dywan. Leczeniem tego schorzenia zajmuje się ortopeda i to on jest w stanie stwierdzić u nas inne objawy, czyli charakterystyczne złogi wapnia w postaci ostrej narośli na pięcie. Narośl tą widać tylko po wykonaniu badania rtg.

Przyczyny ostrogi piętowej

Tak naprawdę ostroga piętowa może wystąpić u każdego z nas. W gronie większego ryzyka są sportowcy oraz inne osoby aktywne, osoby starsze, oraz osoby, które cierpią na inne choroby ortopedyczne związane z kończynami dolnymi. Sama ostroga tworzy się w miejscu, które jest przez cały czas napinane i rozluźniane podczas chodzenia. Często więc przesiłowanie tego fragmentu naszej kończyny może prowadzić do stanu zapalnego, a co za tym idzie do powstawania ostrogi. Jest też kilka czynników, które zwiększają ryzyko powstania zapalnego. Między innymi jest to nadwaga, która sprawia że na to konkretne miejsce jest o wiele większy nacisk, płaskostopie, a także praca w dużej mierze stojąca. U osób starszych kości i stawy są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, stąd też łatwiej o takie stany zapalne.

Leczenie ostrogi piętowej w Warszawie

W Krakowie, oraz innych większych miastach Polski, leczenie ostrogi piętowej to nadal dość rzadka praktyka, nie mniej jednak właściwie każdy ortopeda będzie potrafił nam pomóc. Najważniejszymi krokami, które podjąć trzeba w przypadku tej dolegliwości, to udanie się do specjalisty i zrobienie badania rtg. W niektórych przypadkach, zalecane jest wykonywanie usg, które daje trochę dokładniejszy obraz ostrogi, jednak są to przypadki bardziej zaawansowane, a co za tym idzie skomplikowane. W standardowym leczeniu zastosowanie rtg i późniejszego, odpowiedniego leczenia to niemal stu procentowa pewność co do wyleczenia bolącego problemu.