Problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, to niewątpliwie specjalizacja chirurga naczyniowego.
Jego zadaniem jest zdiagnozowanie choroby oraz rozpoczęcie leczenia pacjenta. Do chirurga naczyniowego najczęściej zgłaszają się pacjenci cierpiący z powodu żylaków, chorujący na miażdżycę oraz nawracające lub długotrwałe opuchnięcia kończyn. W takich przypadkach lekarz w pierwszej kolejności weryfikuje prawdopodobne źródło pochodzenia schorzenia, co zazwyczaj wiąże się z wykonaniem dodatkowych badań.
Badania jakim poddawany jest pacjent w czasie wizyty u Chirurg naczyniowy Warszawa Zoliborz, to najczęściej badanie fizykalne, polegające na dokonaniu oględzin pacjenta. Lekarz dokładnie zapoznaje się z miejscami zmienionymi chorobowo, jak również sprawdza czy w innych partiach ciała nie występują podobne dolegliwości. Jeśli pacjentowi pomimo badania fizycznego nie można podać ostatecznej diagnozy, to lekarz może zdecydować o konieczności wykonania USG żył i tętnic, aby sprawdzić czy są drożne. Obraz tego badania w wielu przypadkach usprawnia podjęcie decyzji na temat dalszego leczenia. Chirurg naczyniowy nie zawsze podejmuje się tylko leczenia operacyjnego.
Jeśli stan pacjenta jest na tyle stabilny, iż nie ma konieczności podejmować decyzji o leczeniu operacyjnym, to z pewnością zostaną zaproponowane inne metody usunięcia dolegliwości.
Chirurg naczyniowy może podjąć się metody małoinwazyjnej lub całkowicie pozbawionej ingerencji w organizm, a opartej jedynie na leczeniu farmakologicznym. Natomiast niekiedy, w skrajnych przypadkach, gdy w wyniku niedokrwienia doszło do martwicy kończyny, podejmuje decyzję o amputacji. Chirurg naczyniowy, ze względu na swoją specjalizację nie tylko podaje diagnozę, może również sam przeprowadzić tego typu zabiegi.
Pacjenci, którzy zgłaszają się do chirurga naczyniowego z powodu problemów związanych z żylakami, zatorami, opuchlizną czy drętwieniem z całą pewnością mogą liczyć na to, że zostaną poddani badaniom, które mają na celu sprawdzenie powodów tych schorzeń. Chirurg naczyniowy diagnozuje przyczynę ich występowania, a następnie dobiera odpowiednią metodę leczenia. Diagnostyka naczyń krwionośnych, a także układu chłonnego polega na weryfikacji ich drożności. Zarówno żyły, jak i pozostałe naczynia krwionośne poddawane są najczęściej badaniom USG, które ułatwiają sprawdzenie ich stanu zdrowia, a przede wszystkim częstotliwości z jaką płyny są transportowane.
Badanie układu krwionośnego, a także narządów chłonnych pacjenta, w zupełności pozwala uzyskać obraz ewentualnych zaburzeń i nieprawidłowości w ich działaniu. Chirurg naczyniowy może, w zależności od wyniku tych badań, podejmować decyzję o dalszym leczeniu. W skrajnych przypadkach podejmuje decyzję o amputacji kończyny, która w wyniku niedokrwienia, nie została prawidłowo odżywiona, przez co doszło w niej do martwicy. Tego typu zabiegi są również przez niego realizowane. Jeśli natomiast stan pacjenta nie jest tak zaawansowany, to lekarz podejmuje decyzję o leczeniu mniej inwazyjnym.