Makijaż permanentny – jak przygotować się do zabiegu

Jeśli myślisz o wykonaniu makijażu permanentnego, warto najpierw dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy na jego temat. W naszym poradniku odpowiemy na takie pytania jak: na czym polega makijaż permanentny, jak przygotować się do zabiegu, oraz o czym pamiętać po jego wykonaniu.

Na czym polega makijaż permanentny?

Makijaż permanentny polega na implementacji barwnika. Oznacza to, że cząsteczki pigmentu wprowadzane są w skórę. Może być to robione za pomocą specjalnego urządzenia, przypominającego nieco długopis zakończony jednorazową igłą. Może być wykonywany również ręcznie, metoda ta określane jest mianem – microblanding.

Zabieg ten umożliwia uzyskanie trwałego efektu perfekcyjnego makijażu, który nie zmywa się niezależnie od okoliczności i nie trzeba na niego codziennie poświęcać dużych ilości czasu. Najczęściej mikropigmentację wykonuje się na trzech obszarach:

  • makijaż permanentny oczu;
  • makijaż permanentny brwi.

Każdy z nich wykonywany jest różnymi technikami, dzięki czemu można dopasować efekt do typu urody i oczekiwanych rezultatów.

Jak przygotować się do wykonania makijażu permanentnego?

Niezależnie jaki typ pigmentacji wybierzesz, warto się odpowiednio do tego przygotować. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać przed zabiegiem.

1. Makijaż permanentny brwi

Na początku, czyli na dwa miesiące przed wykonaniem makijażu permanentnego brwi należy odstawić wszelkie odzywki na porost brwi i ich zagęszczenie. 2-3 tygodnie przed zabiegiem można wykonać peeling chemiczny lub mikrodermabrazję, co pomoże zadbać o skórę wokół brwi. Na koniec, na tydzień przed planowaną pigmentacją nie powinno się regulować brwi. Dzięki temu wybór koloru oraz kształtu łuku brwiowego będzie znacznie łatwiejszy.

2. Makijaż permanentny oczu

Tak, jak w przypadku mikropigmentacji brwi dwa miesiące przed wykonaniem zabiegu należy odstawić wszystkie odżywki stymulujące wzrost i pogrubienie rzęs. Przed samym zabiegiem należy usunąć wszelkiego rodzaju sztuczne rzęsy. Warto również pamiętać, żeby skóra przed zabiegiem była właściwie nawilżona, odżywiona i wypoczęta.

3. Makijaż permanentny ust

Szykując się do mikropigmentacji ust, należy zastosować lek przeciw opryszczce, która nie tylko uniemożliwia wykonanie zabiegu, lecz także może uszkodzić gotowy makijaż lub zaburzyć jego gojenie. Dlatego lek przeciw opryszczce należy zacząć brać na kilka dni przed planowaną wizytą u lingeristki oraz przez parę dni po. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie ust, czy też wykonać delikatny peeling, by usta podczas wykonywania makijażu nie były spierzchnięte.

Makijaż permanentny czy jest bezpieczny?

Wykonanie makijażu permanentnego jest całkowicie bezpieczne, jeśli pamięta się o kilku istotnych zasadach. Po pierwsze podczas konsultacji nie wolno pod żadnym pozorem ukrywać jakichkolwiek informacji dotyczących stanu zdrowia. Czasem również może być potrzebna dodatkowa zgoda lekarza. Po drugie pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do zabiegu, o czym pisaliśmy w punkcie powyżej. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest wybór renomowanego salonu, w którym pracują specjaliści.

Niezależnie od typu makijażu, jaki będzie wykonywany, należy pamiętać by na 24 godziny przed zabiegiem:

  • nie pić mocnej kawy oraz napojów zawierających kofeinę czy teinę;
  • nie spożywać alkoholu, używek, oraz środków pobudzających;
  • nie zażywać aspiryny, która rozrzedza krew.

Makijaż permanentny jest całkowicie bezpieczny, trzeba mieć jednak na uwadze, że przy jego wykonaniu dochodzi do naruszenia warstw skóry, by wprowadzić pigment. Dlatego po zabiegu może wystąpić:

  • zaczerwienienie;
  • podrażnienie;
  • świąd;
  • lekkie opuchnięcie;

Wszystkie te objawy po kilku dniach ustępują, nie zaburzają również codziennego funkcjonowania.

Jak dbać o skórę po zabiegu

By skóra po wykonaniu makijażu permanentnego dobrze się zagoiła, warto stosować się do zaleceń i unikać:

  • nadmiernego napromieniowania UV – szczególnie w okresie letnim;
  • długotrwałego kontaktu z wodą;
  • zimnego powietrza – zrezygnować w tym czasie ze sportów zimowych;
  • pływania w basenie;
  • pobytów w saunie oraz na solarium;
  • kontaktu z osobami zarażonymi wirusem opryszczki (Herpes);
  • ostrych potraw oraz owoców morza;
  • zbyt częstego dotykania gojących się miejsc;
  • stosowania kosmetyków z wyjątkiem zaleconych przez profesjonalistę po zabiegu.

Przestrzegając tych zaleceń, skóra po zabiegu szybko się zagoi, a Ty będziesz mogła się cieszyć pięknym makijażem każdego dnia.