Jedną z metod fizykoterapeutycznych jest terapia falą uderzeniową. Polega ona na wykorzystaniu energii pochodzącej z fali akustycznej do leczenia różnych dolegliwości. Do jej wykonania niezbędny jest aparat do fali uderzeniowej. Jego zastosowanie zaleca się w przypadku występowania przewlekłych bóli kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych stawów, ostróg piętowych oraz innych schorzeń. Fala uderzeniowa skutecznie koi ból, działając przeciwzapalnie i stymulując krążenie krwi. Ponadto ma również właściwości relaksujące.
Nieco szerzej o zabiegu
Terapia falą uderzeniową jest dość nową metodą znajdującą zastosowanie w rehabilitacji dolegliwości związanych z narządem ruchu. Charakteryzuje ją dość znaczący wzrost amplitudy ciśnienia, od 50-100 MPa. Trwa on niedługo, zaledwie niecałe 10 ns. Kolejno odnotowywany jest spadek tej wartości. Fala uderzeniowa uśmierza ból, regeneruje tkanki, przyśpiesza syntezę kolagenu i powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Jest to zabieg zaliczany do fizjoterapii, a dokładniej do fizykoterapii.
Przebieg zabiegu- aparat do fali uderzeniowej
By przeprowadzić ten zabieg konieczny jest specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji, jakim jest aparat do fali uderzeniowej. Urządzenie to odpowiedzialne jest za emitowanie fali. Przed przystąpieniem do zabiegu ma miejsce wywiad z pacjentem, analiza wyników badań obrazowych oraz określenie miejsca o największych doznaniach bólowych. Następnie przystępuje się do dopasowania parametrów do danej osoby. Gdy te czynności zostaną spełnione można rozpocząć zabieg. Po pierwsze należy na głowicę wytwarzającą falę uderzeniową nałożyć żel, a kolejno przyłożyć ją do konkretnego miejsca na ciele wskazanego przez pacjenta. W trakcie zabiegu można odczuć ból, jest on uwarunkowany ustawionymi parametrami, dolegliwością chorego i charakteru tego schorzenia. Najczęściej dokonywanych jest od 2-3 zabiegów kilka razy w ciągu 7 dni. Cała seria obejmuje zazwyczaj 5 spotkań. Cena pojedynczego zabiegu waha się w graniach od 50 do 70 złotych. By odbyć tego typu rehabilitację konieczne jest okazanie skierowania wypisanego przez lekarza. Tutaj nie ma znaczenia czy jest to placówka prywatna czy publiczna. Postępowanie jest takie same.
Wskazania do rehabilitacji falą uderzeniową
Rehabilitacja ta jest coraz bardziej powszechna. Zwykle zaleca się ją jako rehabilitację w dolegliwościach dotyczących narządu ruchu. To, co ją wyróżnia to krótkotrwały czas terapii, co w porównaniu do innych metod, trwających nawet kilka miesięcy jest szczególnie na plus. Pierwsze jej efekty widoczne są już po pierwszej wizycie. Najczęściej zauważają to pacjenci, cierpiący na ostrogi piętowe. Ponadto terapię tę zaleca się również w przypadku występowania zapalenia rozcięgna podeszwowego, schorzenia określanego jako łokieć golfisty oraz łokieć tenisisty, haluksów, zapalenia stożka rotatorów, przewlekłych zapaleniach struktur ścięgnistych, terapii punktów spustowych, utrudnionego zrostu kostnego oraz zespołach bólowych i przeciążeniowych narządu ruchu.