Jak wygląda leczenie uzależnień od narkotyków?

Warszawa, Poznań, Kraków czy nawet mniejsze miejscowości – leczenie uzależnień od substancji psychoaktywnych, narkotyków lub alkoholu wygląda bardzo podobnie bez względu na miasto. Wówczas bardzo pomocne są specjalistyczne ośrodki terapii, bo to właśnie tam osoba uzależniona razem z bliskimi zyska najlepszą pomoc. Sprawdź, jak przebiega takie leczenie!

Leczenie uzależnień od narkotyków – 5 zasad

Wybranie sposobu leczenia

Każdy pacjent ma nieco inne potrzeby, a kluczowe znaczenie ma to, żeby maksymalnie dopasować formę, w jakiej odbywa się leczenie uzależnień od narkotyków. Warszawa oferuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Każda z tych metod jest skierowana do nieco innej grupy docelowej. Warto zauważyć, że prywatna rozmowa z terapeutą może szczególnie dobrze sprawdzić się na samym początku wychodzenia z uzależnienia. Natomiast wersja grupowa jest niezwykle skuteczna podczas kontynuowania leczenia – gdy pacjent nie bierze już narkotyków, ale nadal potrzebne jest wsparcie osób o podobnych doświadczeniach życiowych.

Zrozumienie problemu

Pamiętaj o tym, że właściwe leczenie uzależnienia od narkotyków będzie miało największy sens dopiero wtedy, gdy pacjent zrozumie, że naprawdę ma z tym problem. To najlepszy sposób na to, żeby uzależniona osoba chciała podjąć trud walki z nałogiem. Poza tym daje to największą motywację, która jest bardzo potrzebna już na etapie odstawienia narkotyków.

Zwróć jednak uwagę na to, że pełne zrozumienie i zgoda uzależnionej osoby dotyczy przede wszystkim dorosłych. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy chodzi o dzieci i nastolatki. Wówczas kluczowe znaczenie ma wola rodziców, ponieważ niepełnoletnie osoby muszą mieć ich zgodę na leczenie. Opiekunowie powinni pamiętać o tym, że napotkają mniej problemów, jeśli dziecko lub nastolatek zaakceptuje leczenie uzależnień od narkotyków w warszawskim ośrodku terapeutycznym.

Otwarte podejście do terapeuty

Choć zaufanie do terapeuty brzmi dość łatwo, to jednak jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy w trakcie leczenia uzależnienia. Otwartość i szczerość mają ogromne znaczenie podczas takich rozmów – to nie tylko pozwoli odkryć przyczynę nałogu, ale przede wszystkim zdejmie spory ciężar z barków osoby, borykającej się z uzależnieniem. Jednocześnie pacjent nie powinien nakładać na siebie presji, bo zaufanie przyjdzie z czasem. U jednych ten proces trwa dłużej, a u innych krócej.

Wybranie dogodnego formatu

Czy wiesz, że istnieją różne sposoby, w jaki odbywa się leczenie uzależnień od narkotyków? Warszawa zapewnia sporo nowoczesnych metod m.in. możliwość przeprowadzenia wirtualnego spotkania. Dzięki temu nawet wtedy, gdy pacjent nie czuje się dobrze, odbywa kwarantannę lub po prostu chce skorzystać z usług terapeuty z innego miasta, to nie musi rezygnować ze spotkania. Do dyspozycji jest również tradycyjna forma, czyli rozmowa w przyjaznych warunkach – w cztery oczy bądź razem z innymi uczestnikami terapii grupowej. Taka elastyczność sprawia, że pomoc w wychodzeniu z uzależnienia od narkotyków, alkoholu lub środków odurzających jest w zasięgu każdego pacjenta.

Wsparcie najbliższych

Ostatnią, ale za to jedną z najważniejszych zasad leczenia uzależnienia od narkotyków jest zrozumienie oraz wsparcie najbliższych osób. Wielu specjalistów twierdzi, że terapia przebiega sprawniej, a do tego notuje skuteczniejsze wyniki, gdy pacjent może liczyć na pomoc przyjaciół, znajomych bądź rodziny. W końcu odstawienie narkotyków to trudny moment, który wymaga mnóstwo siły, odwagi i samozaparcia. W takich chwilach przydaje się motywacja, a dobro ukochanych osób, to jeden z najczęstszych powodów, dla których uzależnione osoby decydują się na cały ten trud.