Okres przekwitania zazwyczaj kojarzony jest jako trudny czas w życiu kobiety. Jest to nierozerwalnie związane z zaburzeniami hormonalnymi, jakie występują w organizmie właśnie w tym okresie. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją możliwości, aby skutecznie radzić sobie z dolegliwościami okresu przekwitania i przejść ten moment w jak najlepszym stanie psychofizycznym.
Czym są zaburzenia hormonalne okresu przekwitania?
Menopauza, według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, jest ostatnią miesiączką w czasie życia kobiety. Okres przed wystąpieniem ostatniej miesiączki oraz po menopauzie nazywany jest stanem okołomenopauzalnym. Klimakterium to mniej znana nazwa okresu przekwitania, który jest zakończeniem zdolności rozrodczych u kobiety i występuje najczęściej między 45. a 57. rokiem życia.
Cały proces przekwitania może trwać nawet 10 lat. W tym czasie dochodzi do powolnego zaniku wytwarzania przez organizm hormonów odpowiedzialnych za zdolności prokreacyjne. To właśnie zmiana gospodarki hormonalnej wywołuje szereg niepożądanych objawów, które wpływają na negatywne samopoczucie kobiety w tym okresie.
Jednym z najpowszechniej kojarzonych objawów menopauzy są tzw. uderzenia gorąca. Fala gorąca obejmuje zwykle tułów, szyję oraz głowę. Podczas menopauzy występują także problemy ze snem, podczas którego także dochodzi do uderzeń gorąca oraz do nadmiernej potliwości. Skutkiem tego jest gwałtowne wybudzanie się kobiety ze snu. W przypadku zaobserwowania u siebie wyżej wymienionych objawów warto wybrać się do kliniki medycznej, takiej jak np. Euro Klinika, aby swoje dolegliwości skonsultować z lekarzem. Do objawów menopauzy należą również:
- drętwienie i mrowienie rąk,
- wzrost wagi,
- zaburzenia rytmu serca,
- bóle kości i stawów,
- bóle i zawroty głowy,
- wewnętrzny niepokój lub lęk,
- depresja lub silne stany przygnębienia,
- pogorszenie pamięci i koncentracji,
- zanik libido.
Jak radzić sobie z zaburzeniami hormonalnymi menopauzy?
Współczesna wiedza dotycząca okresu menopauzalnego jest na tyle szeroka, że istnieją możliwości skutecznego łagodzenia nieprzyjemnych objawów zaburzeń hormonalnych. W przypadku podejrzeń występowania u siebie pierwszych objawów należy udać się do endokrynologa, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące gospodarki hormonalnej. Endokrynolog lub ginekolog zaleci również odpowiednie preparaty łagodzące objawy menopauzy i pomagające zachować zdrowie np. układu kostnego czy sercowo-naczyniowego. Specjalista udzieli pacjentce również wielu cennych wskazówek na temat tego, jak sobie pomóc, by przejść ten okres jak najłagodniej.
Podczas klimakterium bardzo istotne jest zachowanie zdrowego stylu życia. Ważne jest to, aby spożywać dużo produktów zawierających antyoksydanty, warto zatem zadbać o to, aby dieta zawierała jak najwięcej warzyw i owoców. Silnym antyoksydantem jest również zielona herbata. W celu złagodzenia napięć związanych z okresem przekwitania warto spożywać również napar z melisy. Kolejnym zaleceniem jest także aktywność fizyczna, np. gimnastyka czy pływanie. Wpływają one pozytywnie zarówno na zdrowie fizyczne organizmu, jak i psychiczne, ponieważ dzięki ruchowi w ciele wytwarzane są endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój. Ćwiczyć można również z koleżanką lub partnerem, co korzystnie wpływa zarówno na samopoczucie, jak i relacje towarzyskie.
Zaburzenia hormonalne, związane z okresem menopauzy, niosą za sobą szereg nieprzyjemnych objawów. Dzięki współczesnej medycynie można jednak przejść go jak najłagodniej, zachowując pełnię zdrowia i kobiecości.