Co zastosować na afty? Wybierz GUM® AftaClear!

Afty mogą być bolesnym i często nawracającym problemem. Choć przyczyny ich powstawania nie są dokładnie poznane, to dostępne są specjalistyczne preparaty pozwalające szybko pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości. W artykule odpowiemy na najważniejsze pytania: w jaki sposób działają takie środki i co stosować na afty bez recepty.

Czym są afty i jakie są ich przyczyny?

Zanim lepiej zastanowimy się co jest najlepsze na afty, warto dowiedzieć się, czym są afty i dlaczego powstają. Nazywamy tak niewielkie, okrągłe zmiany owrzodzeniowe powstające w jamie ustnej – na języku, wargach lub wewnętrznych stronach policzków. Aftom towarzyszy często stan zapalny śluzówki, a one same po kilku dniach pokrywają się żółtym lub białym nalotem. Niestety, jeśli zostaną podrażnione bardzo szybko pękają i krwawią.

Afty powstają najczęściej w wyniku:

  • zaniedbania higieny jamy ustnej,
  • nieprawidłowej higieny – używania podrażniających past do mycia zębów lub szczoteczki ze zbyt twardym włosiem, a także za mocnego szczotkowania,
  • nieleczonej próchnicy,
  • mechanicznych uszkodzeń śluzówki od noszenia protezy dentystycznej lub aparatu ortodontycznego,
  • osłabienia organizmu po antybiotykoterapii,
  • alergii,
  • zaburzeń hormonalnych.

Coraz częściej mówi się również, że afty mogą mieć charakter genetyczny. W takim przypadku prawidłowa higiena jamy ustnej może ograniczyć pojawianie się aft, ale nie zapobiegnie temu całkowicie. Warto więc wiedzieć, co jest dobre na afty i zawsze mieć taki środek na podorędziu.

Co na afty? Jak działają takie preparaty?

Mnogość produktów na afty bez recepty jest oszałamiająca – zwykle nie wiemy, który z nich wybrać i decydujemy się na pierwszy lepszy. Aby jednak leczenie aft było skuteczne, warto postawić na środek, który działa skutecznie i nie powoduje środków ubocznych. Trzeba również wiedzieć, że preparaty na afty nie działają bezpośrednio na ich przyczynę. Mają raczej działanie doraźne i przyspieszają gojenie się ran. Ich rola w leczeniu opiera się na:

  • redukcji bólu i dyskomfortu,
  • zmniejszeniu stanu zapalnego wokół afty,
  • regeneracji tkanek wokół zmiany,
  • łagodzeniu swędzenia i pieczenia,
  • ochronie rany przed wnikaniem w nią bakterii i podrażnieniem.

Środki na afty stosuje się więc jak regenerujący, przeciwbólowy opatrunek. Tworzą one na afcie warstwę okluzyjną, dzięki czemu mogą oddziaływać na nią długotrwale.

GUM® AftaClear– kompleksowe leczenie aft

 są polecane zarówno na pojedyncze zmiany na języku, wargach lub podniebieniu, jak i rozleglejsze owrzodzenia jamy ustnej. Do dyspozycji mamy żel chłodzący, wygodny w użyciu spray oraz płyn do płukania. Różnorodność form pozwala na dobór takiej, która jest dla nas najbardziej wygodna w aplikacji. Zawarte w preparatach składniki aktywne bardzo szybko przynoszą ulgę w bólu, przyspieszają gojenie się rany i regenerują tkanki delikatnej śluzówki.

Co istotne, środki na afty marki GUM nie zawierają alkoholu. Można je więc stosować bez ograniczeń i obaw o niepożądane skutki uboczne: pieczenie, swędzenie, drętwienie jamy ustnej lub wysychanie śluzówek. Dzięki temu leczenie aft jest bardzo komfortowe, a do tego znacznie szybsze. Brak szkodliwych składników sprawia dodatkowo, że preparaty GUM AftaClear można stosować również u dzieci w wieku od 2 lat!

Pamiętajmy jednak, że afty mogą nawracać i prawdopodobnie będą, jeśli nie wyeliminujemy ich potencjalnej przyczyny. Podstawą profilaktyki aftozy jest właściwa higiena jamy ustnej – to naprawdę najlepszy środek zapobiegawczy!

==https://lekarzewarszawa.edu.pl/