fot. Czy okłady na powiększone węzły chłonne przyniosą ulgę ?

Aktywność online mająca na celu poprawę zdrowia psychicznego w 2020 roku

Masaż piersi USG – jak ultradźwięki mogą pomóc w wykryciu pośredniego raka piersi?
USG Breast Imaging pomaga kobietom z mastalgią i ich życiu od ponad 35 lat. Odkryli, że obrazowanie USG piersi nie tylko identyfikuje guzy, ale może również określić, czy guz jest łagodny, czy złośliwy. Ten typ testu diagnostycznego jest obecnie stosowany w ponad stu krajach na całym świecie. Jest to nieinwazyjny proces, który pozwala radiologom na postawienie trafnej diagnozy. Ponadto można to zrobić podczas mammografii.

USG piersi to zastosowanie standardowej ultrasonografii medycznej do magnetycznego obrazowania klatki piersiowej. Ten test diagnostyczny ma tę zaletę, że jest w stanie zidentyfikować typ nieprawidłowej tkanki, ale ma również dodatkową zaletę, że daje również obrazy innych struktur. Podczas mammografii lekarz wykona zdjęcia piersi za pomocą ultrasonografii przezpochwowej i jamy brzusznej. Te dwa rodzaje technik pozwalają lekarzowi uzyskać pełniejszy obraz tego, co dzieje się z piersiami. Istnieje kilka powodów, dla których USG piersi stało się tak ważną częścią całego badania piersi.

Po pierwsze, pomaga określić, czy guz jest łagodny, czy złośliwy. W USG piersi zastosowano Kryteria Birads-USG do klasyfikacji badanej struktury. Kryteria te zostały ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia i Royal College of Radiologic Technologists. Ta metoda jest bardziej skuteczna w rozpoznawaniu raka piersi niż metody klasyczne, takie jak mammografia czy radiogramy klatki piersiowej. Pierwsze oznaki nowotworów to zastosowanie torbieli implantacyjnej, która znika po jej usunięciu oraz obecność mięśniakomięsaka gładkokomórkowego.

Drugim powodem, dla którego badanie USG piersi stało się tak popularne, jest to, że może wykryć istnienie komórek nowotworowych, jeszcze zanim pojawią się one na mammografii lub prześwietleniu klatki piersiowej. Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnych stadiach, zwykle podczas rutynowego badania fizycznego, łatwiej będzie go usunąć, niż gdyby został znaleziony na mammografii lub prześwietleniu klatki piersiowej po tym, jak urósł i rozprzestrzenił się na inne obszary ciała . Jeśli wykrycie guza zostanie pominięte podczas normalnego badania piersi, wówczas można zastosować biopsję, aby ustalić, czy jest on rakowy, czy nie.

Trzecim powodem, dla którego USG piersi stało się tak powszechnie akceptowane na całym świecie, jest to, że może również wykryć nieprawidłową tkankę piersi. Jak już wspomniano, guzy nie zawsze powstają podczas normalnego badania piersi. Z czasem mogą rozwinąć się pewne nieprawidłowości w tkankach, szczególnie w przypadku nadmiernego rozciągnięcia lub zerwania struktur przewodowych. Niektóre kobiety, które przeszły mammografię lub inne, bardziej powszechne techniki, odkryły, że podczas znieczulenia obecny był niewielki guz, ale okazało się, że jest to łagodna struktura. Z drugiej strony niektóre kobiety nie zauważają żadnych nieprawidłowości podczas wykonywania zwykłej mammografii.

Regularne badania USG piersi są bardzo skuteczne w pozbyciu się małych i średnich mas piersi, nawet w przypadkach, gdy rak nie osiągnął jeszcze zaawansowanego stadium. Nawet jeśli rak nie rozprzestrzenił się jeszcze na inne części ciała, wykrycie go za pomocą ultradźwięków jest nadal bardzo pomocne, ponieważ może powiedzieć lekarzowi, czy występuje zmiana złośliwa. Inne metody, takie jak ultradźwięki i wykorzystanie rezonansu magnetycznego, są przydatne w innych warunkach, ale obecnie za najlepsze uważa się ultradźwięki i rezonans magnetyczny.

Mammogramy pozwalają również lekarzowi dowiedzieć się, jaki rodzaj prostaglandyn znajduje się w tkankach piersi pacjenta. To jest związek, który faktycznie powoduje guzek u większości kobiet. Jest to białko, które można łatwo wykryć za pomocą mammografii lub USG, co jest idealne do obrazowania przedoperacyjnego. USG lub USG można łączyć w celu uzyskania większej dokładności i większej precyzji. Ta metoda wykrycia raka nie tylko mówi lekarzowi o ilości prostaglandyn obecnych w masie piersi, ale także o lokalizacji guza.