Recepty online – jakie mają zalety?

Recepta online to duże udogodnienie dla pacjenta, szczególnie w momencie, kiedy wizyta lekarska jest niestacjonarna. Ponadto, na lekarzy został nałożony obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej, niezależnie od formy wizyty: stacjonarna, teleporada czy konsultacja lekarska online. Elektroniczne recepty mają sporo zalet, a na pewno są wygodniejszą i szybszą formą od tradycyjnych recept.

1. Recepty online czy są bezpieczne i legalne?

2. Recepta online – ile kosztuje

3. E recepta – czas oczekiwania

1. Recepty online czy są bezpieczne i legalne?

Recepta online jest bezpieczna i legalna, a wystawić może ją każdy lekarz niezależnie od specjalizacji oraz pielęgniarka. Nie ma również znaczenia czy e recepta online została wystawiona w gabinecie lekarski, czy po teleporadzie lub konsultacji online. Te ostatnie zyskały na popularności zwłaszcza w czasie pandemii i były wygodną metodą uzyskania recepty bez wychodzenia z domu. Po wystawieniu przez lekarza recepty, pacjent uzyskuje kod, który należy podać w aptece podczas realizowania e-recepty. Internetowe Konto Pacjenta umożliwia sprawdzenie historię wystawionych recept. Receptę online można zrealizować i wykupić przepisane leki w dowolnej aptece.

2. Recepta online – ile kosztuje i jej zalety?

Elektroniczna recepta kosztuje kilkadziesiąt złotych i jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących uzyskać comiesięczną receptę bez wychodzenia z domu, umawiania stacjonarnych wizyt lekarskich i stania w kolejkach. Wystawieniem e recepty zajmuje się lekarz lub pielęgniarka.

Zaletą elektronicznych recept jest niewątpliwie ich bezpieczeństwo oraz prosty sposób uzyskania bez wychodzenia z domu. Kolejnym plusem są małe szanse na zgubienie recepty, w końcu w przypadku e recept są one powiązane z kodem, które nawet w przypadku usunięcia SMS-a można odnaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta. W czasie pandemii plusem było również uzyskanie recepty na regularnie przyjmowane leki bez potrzeby konsultacji stacjonarnej, które w tamtym okresie były nie tylko ograniczone, ale również stwarzały zagrożenie zarażenia się koronawirusem. Kolejną zaletą jest wygoda – wystarczy smartfon i kilkucyfrowy kod, aby zrealizować potrzebną receptę.

3. E recepta – czas oczekiwania

E recepta jest wystawiana  podczas konsultacji medycznej online lub teleporadzie, a kod SMS można otrzymać już w kilka minut. Dodatkowo należy wspomnieć, iż elektroniczna recepta jest aktualnie główną obowiązującą formą wystawiania recept, dlatego też tradycyjna recepta https://kardiolog-warszawa.waw.pl/konsultacje/ może zostać wypisana jedynie w wyjątkowych sytuacjach.