podolog warszawa

Leczenie Achillesa – czego spodziewać się po operacji?

Leczenie sciegna achillesa– czego spodziewać się po operacji?

Słuchaj swojego ciała przy pierwszych oznakach urazu Achillesa. Jeśli zareagujesz natychmiast, możesz uniknąć poważnych problemów. Szukasz pomocy związanej z urazami Achillesa? Jesteś we właściwym miejscu!

Operacja

Gdy znajdziesz się w gabinecie lekarskim, lekarz może zlecić przeprowadzenie operacji lub też zastosowanie innych metod. Decyzja oparta będzie na trzech czynnikach:

  • Twój wiek,

  • poziom aktywności,

  • uszkodzenia ścięgna.

Im młodszy i bardziej aktywny jesteś, tym większe prawdopodobieństwo, że operacja będzie najlepszą opcją. W wielu przypadkach lekarz zaleci wykonanie terapii fizycznej przed podjęciem decyzji o operacji.

Operacja jest zwykle rozważana dopiero po wyczerpaniu długotrwałej próby leczenia nieoperacyjnego. Większość ludzi może znaleźć ulgę w zabiegach niechirurgicznych. Opcje zabiegu chirurgicznego obejmują usunięcie uszkodzonej części ścięgna (oczyszczenie), wydłużenie ścięgna lub przesunięcie mocowania ścięgna. Operacja ta jest z reguły dość prosta, choć wykonanie jest złożone.

Chociaż operacja może być skuteczna, w rzeczywistości ogromna większość osób z urazami ścięgna Achillesa może znaleźć ulgę w leczeniu nieinwazyjnym. Operacja jest zazwyczaj rozważana tylko dla osób, które próbowały i nie wykonały wyżej wymienionych zabiegów przez co najmniej 6 miesięcy, jeśli nie dłużej.

Jeśli potrzebujesz operacji, powinieneś ją mieć w ciągu 4 tygodni od urazu. Twój chirurg wykona małe nacięcie w tylnej części kostki i zszyje Achillesa. Czasami będzie musiał uszyć innych ścięgien, aby uczynić je jeszcze silniejszymi. Pomiędzy 80% a 90% tych operacji kończy się powodzeniem. Kiedy pojawi się komplikacja, nie oznacza to, że sprawy okażą się złe, może to oznaczać, że leczenie będzie trwało dłużej i może wymagać dalszej interwencji. Zakażenia i powikłania ran często wymagają dodatkowej interwencji chirurgicznej w celu rozwiązania tych problemów.

Jeśli zdecydujesz się na operację, prawdopodobnie zmniejszysz prawdopodobieństwo kolejnego pęknięcia. Ryzyko ponownego uszkodzenia po operacji chirurgicznej wynosi mniej niż 5 %.

Co, jeśli lekarz nie zleci operacji?

Lekarz może zdecydować o rezygnacji z operacji, jeśli jesteś starszy i mniej aktywny lub jeśli masz mały uraz. Droga niechirurgiczna będzie wymagała dużej ilości terapii fizycznej i samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Możesz także mieć przeprowadzoną terapię falą uderzeniową.

Nie będziesz musiał przechodzić stresu związanego z operacją, ale będziesz miał dłuższą drogę do pełnego wyzdrowienia. Ścięgno może nie zagoić się idealnie, więc może pozostać blizna. Będziesz także narażony na większe ryzyko ponownego urazu ścięgna – a jeśli będziesz potrzebował operacji, będzie to trudniejsze do przeprowadzenia.

O chirurgach ortopedycznych

Jeśli zdecydujesz się na operację, zapewne będziesz zainteresowany, kto będzie przeprowadzał taki zabieg.

Lekarze ortopedyczni stóp i kostek to osoby specjalizujące się w diagnostyce i leczeniu urazów, chorób i innych schorzeń stóp i kostek. Ich kompleksowe kształcenie i szkolenia skoncentrowane są na pielęgnacji stóp i kostek.