Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe jest to struktura ścięgnista, zbudowana z tkanki łącznej, podobnej do więzadeł czy ścięgien.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe jest to struktura ścięgnista, zbudowana z tkanki łącznej, podobnej do więzadeł czy ścięgien.

Przyczepione jest do guza piętowego, łącząc się z podstawą palców stóp. Pod ścięgnem zlokalizowana jest podściółka tłuszczowa o wym. do 2-3 cm, do zadań, której należy m.in.: amortyzacja i ochrona kości stopy. Rozcięgno podeszwowe służy utrzymaniu łuku podłużnego stopy tj. naturalnego „wydrążenia” stopy na jej długości. Łuk stopy odpowiada za prawidłową jej amortyzację podczas chodzenia, biegania czy w czasie lądowania. Nie mając amortyzacji, uderzalibyśmy kośćmi o podłoże, doprowadzając do urazów i złamań. Oprócz tego rozcięgno pracuje w czasie odbicia od podłoża. W prawidłowym mechanizmie absorbcji sił podczas biegania służy dodatkowo ścięgno Achillesa oraz mięśnie podudzia, zapobiegające problemom z rozcięgnem.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jak objawia się dysfunkcja rozcięgna?

Rozcięgno podeszwowe jest również ograniczone, co do rozciągania. Z czasem włókna rozcięgna ulegają zwiotczeniu, a dodatkowe obciążenie może spowodować ich zerwanie. Czynnikami przyczyniającymi się do zapalenia rozcięgna podeszwowego są niewygodne buty, buty na wysokim obcasie, zbyt długi kilometraż biegów, bieganie po twardym podłożu, dodatkowe obciążenie. Zapalenie rozcięgna podeszwowego określane plantar fasciitis jest to bardzo bolesny uraz. Ostry stan objawia się przeszywającym bólem odczuwalnym rano, podczas wstania z łóżka. Ból zlokalizowany jest po stronie przyśrodkowej wewnętrznej pięty. W ciągu dnia ból mija, ale wieczorem nawraca i obejmuje już całą piętę. Rozcięgno podeszwowe może być napięte, obrzęknięte i źle reagować na dotyk. Przewlekły stan zapalenia rozcięgna podeszwowego objawia się występowaniem umiarkowanego bólu, wyłącznie w czasie biegania. Minimalne uszkodzenie rozcięgna podeszwowego powoduje ból podczas lub po bieganiu w niesprzyjających warunkach np. po twardym podłożu, lub w obuwiu bez amortyzacji.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Aby, zapobiegać zapaleniu rozcięgna podeszwowego należy zmniejszyć masę ciała, by odciążyć cały narząd ruchu nie tylko stopę, odpowiednio dostosować plan treningu oraz obrać prawidłową technikę biegu. Lepszą amortyzację dynamiczną uzyskamy, jeżeli biegamy ze śródstopia. Przed bieganiem należy wzmocnić i rozciągnąć mięśnie łydki i uda, odpowiednio dobrać buty (do biegania należy założyć buty o 1 cm dłuższy od tych, co używamy do chodzenia, nie mogą być za wąskie ani za szerokie, ważna jest tutaj stabilizacja stopy – sztywny zapiętek, najlepiej z elementami korygującymi nieprawidłowości budowy stopy np. podparcie łuku stopy).

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. W leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego stosuje się zasadę RICE (Rest-Ice-Compression-Elevation): R – Rest (odpoczynek), I – Ice (lód), C – Compression (ucisk), E – Elevation (uniesienie w górę). Ostre stany zapalne stopy chłodzi się woreczkiem z lodem, uciska z wykorzystaniem bandaża lub skarpet kompresyjnych, wskazany jest odpoczynek. Efektem chodzenia lub biegania z uszkodzonym rozcięgnem jest powstanie kolejnych uszkodzeń. W ostrych stanach zapalnych należy przerwać treningi i dłużej udać się na odpoczynek. Powinno się odciążyć stopę, zamieniając bieganie np. na pływanie lub jazdę na rowerze, zmienić obuwie lub dobra

odpowiednie wkładki. Pomocne tutaj są zabiegi manualne na powięź, prowadzone przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe i odciążyć rozcięgno, wykorzystuje się aplikację Kinesiology Tapingu, laseroterapię, ultradźwięki czy terapię falą uderzeniową. Jeżeli ból nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza ortopedy, który dostosuje leczenie.